BRATISLAVA. Jedným z najnovších návrhov ministerstva zdravotníctva je aj zastavenie transformácie zdravotníckych zariadení. Znamená to, že nemocnice, ktoré ešte nezmenili svoju právnu formu na akciovú spoločnosť, ostanú naďalej štátnymi. Rezort zdravotníctva to odôvodňuje záväzkami v programovom vyhlásení vlády.
„Zmenou právnej formy zdravotníckeho zariadenia štát stratil jeden z nástrojov zabezpečujúcich kompetenciu štátnej správy nad zdravotnou starostlivosťou a výkonu štátnej zdravotnej politiky,“ napísalo ministerstvo v predkladacej správe. Inú odpoveď a vysvetlenie, prečo chce ministerstvo zastaviť transformáciu zdravotníckych zariadení, napriek tomu, že ich môže kontrolovať aj prostredníctvom vlastníctva akcií, denník SME nedostal.
Zastavenie transformácie nemocníc vníma prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko ako politické rozhodnutie ministerstva. Rezort by podľa neho mal nemocniciam, ktoré sa nebudú transformovať, určiť prísne rozpočtové pravidlá a kontrolné mechanizmy, aby sa zastavilo ich zadlžovanie.
Na konci minulého roku bol totiž dlh v zdravotníctve vo výške 6,8 miliardy korún. Zariadenia v pôsobnosti ministerstva sa na dlhu podieľali 65 percentami a mali dlh vo výške 4,4 miliardy korún.
Ministerstvo preto vo svojej júnovej Správe o racionalizačných opatreniach plánovalo do konca júna vydať „tvrdé rozpisy ukazovateľov hospodárenia“. Hovorkyňa Balázsiková však tvrdí, že táto úloha nie je dôkazom toho, že zdravotnícke zariadenia v pôsobnosti ministerstva hospodária neefektívne.
Akciovky sú úspešné
Výkonný riaditeľ Združenia zdravotných poisťovní Eduard Kováč si myslí, že návrh na zastavenie transformácie nie je úplne správny a súkromné poisťovne sa nemôžu s ním stotožniť. „Prax ukázala, že nemocnice, ktoré sa transformovali na akciové spoločnosti, sú úspešné,“ povedal Kováč. Akciové spoločnosti sú podľa neho tlačené k úspešnosti, čo si vynútila práve zmena právnej formy.
Konateľ poradenskej spoločnosti PM Profit Management Miroslav Siváček, ktorý sa podieľal na príprave a riadení projektu reštrukturalizácie Fakultnej nemocnice Bratislava, si myslí, že transformácia nemocníc na akciové spoločnosti má svoj význam. „Prinútila vedenie nemocníc, aby vypracovali finančné plány. Nemocnice sú akcionármi tlačené, aby dosahovali dobré výsledky.“
Lepšie dosahovanie hospodárenia akciových spoločností zdôvodňuje Balázsiková tým, že zdravotníckym zariadeniam bývalý minister Rudolf Zajac vytvoril podmienky, aby po vzniku akciových spoločností nemuseli riešiť finančné problémy. Boli im napríklad optimálne nastavené jednotkové ceny výkonov zo strany zdravotných poisťovní. Tieto podmienky podľa Balázsikovej sa vytvorili na úkor ostatných štátnych zdravotníckych zariadení. Exminister zdravotníctva Rudolf Zajac to odmieta. „Neexistuje nijaká regulácia, výkony nakupujú poisťovne,“ povedal Zajac. Transformácia podľa neho priniesla napríklad transparentné financovanie, povinný audit alebo odpisy.
Nižšia kvalita, menej investícií
Health Policy Institute tiež nesúhlasí s návrhom na zastavenie transformácie. Upozorňuje, že tým znemožní vstup súkromného kapitálu do nemocníc, čo prehĺbi zaostávanie v oblasti investícií. Mäkké rozpočtové obmedzenie príspevkových organizácií tiež nevytvorí tlak na zastavenie zadlžovania.
S návrhom ministerstva je spokojná Asociácia fakultných nemocníc. Ak návrh bude schválený, práve tieto nemocnice budú aj naďalej štátnymi príspevkovými organizáciami Prezident Asociácie Jaroslav Šajty ministra podporuje a myslí si, že fakultné nemocnice dosiahnu vyrovnané hospodárenie.