ŽARNOVICA, STRÁŽSKE. Navrhovateľ výstavby tepelnej elektrárne v Trebišove, spoločnosť ČES, a. s., ponúka projekt, ktorý Trebišov odmietol aj iným mestám a podnikom. Firma oslovila mesto Žarnovica na strednom Slovensku. V hre je údajne aj mesto Strážske a podnik Chemko Strážske.
V polovici júla sa k investícii v Trebišove nepriamo vyjadrila aj jednotka na slovenskom energetickom trhu - SE ENEL, a. s. Ten v súčasnosti investície na zelenej lúke v teritóriu východnej a strednej Európy považuje za neefektívne. Jeho prioritou sú braunprojekty, teda rekonštrukcia existujúcich elektrární.
Navrhovateľ ČES podľa našich informácií stále hľadá strategického investora. Český ČEZ, a. s., aj slovenský SE ENEL, a. s., projekt preštudovali, investovať do neho neplánujú.
Alternatíva: Žarnovica
Súbežne s výberom investora navrhovateľ hľadá alternatívne umiestnenie zdroja. Jednou z možností je Žarnovica na strednom Slovensku a mesto Strážske.
Primátor Žarnovice Kamil Danko potvrdil, že mesto oslovili: „Minulý týždeň sa konali sa aj prvé pracovné rokovania s ČES na úrovni primátora, kde nám investíciu predstavili.“
Motívom navrhovateľa na výber Žarnovice boli jej problémy s víziou energetickej koncepcie do budúcnosti: „Áno, tento problém máme, ale už ho riešime.“ Vysvetlil, že mesto chce vyriešiť súbežne alternatívu k zániku skládky tuhého komunálneho odpadu v roku 2008 a výrobu energie do budúcnosti: „Vybrali sme si švajčiarsky model, kde majú skúsenosti s energetickým zhodnocovaním odpadu. Je to ekonomické aj ekologické.“ Dodal, že investíciu tepelnej elektrárne zatiaľ ako nápad nezavrhujú, ale „prioritou je švajčiarsky model“. Pracovné rokovania podľa Danka mesto k ničomu nezaväzujú a nevydalo ani stanovisko: „Poslanecký zbor s tým oboznámim len vo forme informatívnej správy na najbližšom mestskom zastupiteľstve v auguste.“
V hre je údajne aj mesto Strážske. Jeho primátor Vladimír Dunajčák včera povedal, že ponuku od ČES, a. s., nedostali. Podobne sa vyjadrila hovorkyňa skupiny Chemko Strážske, a. s., Andrea Gejdošová: „Zatiaľ sme takúto ponuku nedostali.“
Trebišovčania boli proti
Navrhovateľ, spoločnosť ČES, plánoval výstavbu elektrárne s výkonom 885 MW v areáli bývalého cukrovaru v Trebišove už od vlani. V máji minulého roka predošlé vedenie mesta dalo investícii predbežnú zelenú.
Po tom, ako na enviroportáli vo februári 2007 zverejnil navrhovateľ posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA), rozbehla sa v zastupiteľstve diskusia, ktorá sa z poslaneckých lavíc preniesla medzi verejnosť. Tá sa postavila proti umiestneniu zdroja v Trebišove. V máji sa začala petícia. Súbežne prebiehal hodnotiaci proces EIA. Na prelome júna a júla prebehli verejné prerokovania zámeru výstavby. Obyvatelia Trebišova dali v diskusii s odborníkmi a navrhovateľom najavo, že elektráreň v meste nechcú. Proti zámeru sa postavili aj vinári z Tokajskej oblasti v Maďarsku.
Začiatkom júla mesto Trebišov vydalo zamietavé stanovisko k správe o hodnotení navrhovanej činnosti aj k umiestneniu stavby.