BRATISLAVA. Sociálna poisťovňa už nemá posielať ľuďom výpisy o poistení poštou. Navrhuje to ministerstvo práce v novele zákona o sociálnom poistení.
Údaje bude poisťovňa najneskôr od budúcoročného júla zverejňovať na internete. Chce sa tak viac orientovať na klienta, tvrdí Juraj Hvozdík z tlačového odboru ministerstva.
Aj pre ľudí bez internetu
Zlepšiť komunikáciu mali pôvodne aj výpisy o poistení. Dostalo ich viac ako 2,3 milióna sporiteľov narodených pred rokom 1970 a už aj viac z tých, čo sa narodili neskôr. Ide o údaje do roku 2003.
Posledných 219-tisíc poistencov má dostať výpisy tento a na budúci rok. Poisťovňa hovorí, že ich stihne poslať najneskôr do januára 2008. Ak začne počas tohto roka platiť ministerská novela, môže posielanie výpisov zastaviť.
Sociálna poisťovňa tvrdí, že tým, čo nemajú prístup na internet, umožní vo svojich pobočkách bezplatne využívať elektronickú komunikáciu. Kto bude chcieť údaje za predošlý rok dostať poštou, bude o to môcť každý rok písomne požiadať.
Povinnosť informovať pravidelne poistencov, aké údaje o nich poisťovňa má, ale aj o tom, aká je výška ich mzdových bodov nevyhnutných pri výpočte dôchodku, uložil poisťovni reformný zákon o sociálnom poistení z roku 2003.
Poisťovňa posiela dva druhy výpisov - „stavový“ s informáciami o údajoch za všetky roky, počas ktorých boli ľudia poistení až do konca roku 2003, a „zmenový“ - s údajmi od roku 2004 a postupne za každý rok.
Bývalý riaditeľ Sociálnej poisťovne a jeden z autorov zákona Michal Horváth pripomína, že výpisy o stave účtu mali najmä vyčistiť evidenciu a skrátiť čas rozhodovania o priznaní dôchodku. Ešte stále sa mnohým žiadateľom o penziu stáva, že poisťovni chýba významná časť údajov od ich zamestnávateľov. Informácie musia hľadať v archívoch.
Drahé výpisy
Výpisy s údajmi za uplynulý rok mali pomôcť ľuďom skontrolovať si, či sú v evidencii, a či za nich zamestnávateľ platí. „Bolo to dobré najmä pre tých, ktorí zmenili počas roka zamestnanie. Keď budú údaje iba na internete, všetci k nim nebudú mať prístup. Po rokoch to môže spôsobiť problémy, keď sa ukáže, že poisťovňa neeviduje všetky roky poistenia,“ hovorí Horváth.
Dôvodom zmeny môže byť snaha ušetriť. Poštovné stálo poisťovňu 34 miliónov korún. Internet považuje za pružnejší a lacnejší spôsob, ako poistenca informovať.
Čo sa dá zistiť z výpisu
Koľko a ktoré roky bol človek zamestnaný, resp. platil dôchodkové poistenie, a či ho zaňho platil zamestnávateľ.
Náhradné obdobia, teda obdobie vojenskej a civilnej služby, materskej či rodičovskej dovolenky, alebo práceneschopnosti, obdobie štúdia a obdobie, kedy bol poistenec evidovaný na úrade práce.