PRAHA. Pražský štátny zástupca minulý piatok takmer po šesťdesiatich rokoch obžaloval bývalú komunistickú prokurátorku Ludmilu Brožovú-Polednovú za účasť na procese s Miladou Horákovou (na snímke ČTK).
Právnička a politička Horáková pôsobila v protinacistickom odboji a strávila roky v nacistickom väzení. Po vojne bola poslankyňou parlamentu za národných socialistov.
V roku 1949 ju na základe vykonštruovaných obvinení zatkli a o rok na to popravili. Bola jedinou ženou, ktorú v komunistickom Československu popravili z politických dôvodov.
Tento proces prvý raz širokej verejnosti predstavil komunistickú justíciu v jej plnej sile a brutalite.
V Česku je proces s Horákovou dodnes považovaný za symbol komunistických zločinov.
Spolu s ňou odsúdili ďalších 12 ľudí. Traja dostali trest smrti, štyria doživotie, ostatní 15 až 28 rokov. Podľa polície nebol proces riadne vedený ani podľa komunistických zákonov.
„Zatiaľ čo textiláčka Herainová z Kotony Beroun zvyšovala svoj výkon na automatických stavoch, aby čo najviac pomohla budovať našu republiku, obžalovaná Horáková v podzemí dávala dokopy nepriateľské bandy, aby zničili našu republiku,“ vyhlásila Poledňáková v záverečnej reči pred vynesením rozsudku. Prejav sa zachoval na rozhlasovom zázname procesu, ktorý nečakane objavili pred dvoma rokmi.
V procese Poledňáková pôsobila ako jedna zo žalobcov. Medzi prokurátorov ju podľa Jana Srba, hovorcu Úradu dokumentácie a vyšetrovania zločinov komunizmu, zaradili, pretože bolo pôsobivejšie, ak ženu obžalovala žena.
Dnes asi osemdesiatročná Poledňáková je obvinená zo spolupáchateľstva na vražde a hrozí jej až 15-ročné väzenie. Je jednou z dvoch ešte žijúcich účastníkov procesu. Nikto ďalší z nich sa pred súd zatiaľ nedostal. V roku 2003 zastavili stíhanie vedúceho vyšetrovateľov v procese Milana Moučka.