BRATISLAVA. Národná transfúzna služba v Bratislave včera vyzvala všetkých možných darcov, aby prišli darovať krv.
Niektoré oddelenia nemocníc pre nedostatok krvi odsúvajú plánované operácie. „Situácia je zlá na celom Slovensku, ovplyvňuje ju najmä vrcholiace dovolenkové obdobie,“ hovorí zástupkyňa vedúceho lekára služby Klára Sviteková.
Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Silvia Balázsiková naopak tvrdila, že situácia nie je vážna a transfúzna služba výzvu zverejnila len preventívne.
Dvojitý systém
Problémy s krvou hlásili aj iné regióny. „Bežne mávame 60 až 80 darcov denne, teraz to nie je ani 50. Na nekomplikovanú operáciu treba krv od štyroch ľudí,“ hovorí Jitka Máčalová z transfúznej služby v Košiciach.
Nedostatok darcov potvrdil aj Miroslav Vicen zo Slovenského Červeného kríža, ktorý organizuje nábory a ocenenia pre darcov. „Problémy sa najmä vo väčších mestách každoročne v lete opakujú. Mestá sa pre dovolenky vyprázdňujú a darcov je menej.“
Mnohé nemocnice s Národnou transfúznou službou nespolupracujú a krv si zháňajú samy. „Odkedy robia mobilné výjazdy do regiónu, počet darcov sa nám znížil o tretinu. Ak sa náhodou stane viac havárií naraz, nedostatok krvi pociťujeme,“ hovorí Želmíra Štefková z rimavskosobotskej nemocnice.
Krv do Bratislavy
Sviteková hovorí, že Národná transfúzna služba odoberie až dve tretiny krvi na Slovensku. „V Bratislave je vyše 80 percent pacientov mimobratislavských a nie je možné, aby sa na darcovstve nepodieľali aj ľudia z regiónov.“ Nemocnice, ktoré so službou nespolupracujú, však podľa nej krv od služby žiadajú, ak majú samy nedostatok.
Dvojitý systém darcovstva spôsobuje podľa Vicena vzťahové problémy. „Ministerstvo zdravotníctva by sa tým určite malo zaoberať.“
Hovorkyňa ministerstva sa včera nevyjadrila, či rezort uvažuje o zmene pravidiel.
Nedostatok darcov súvisí aj so zrušením celodenného voľna, ktoré kedysi dostávali od zamestnávateľa. „Sú firmy, ktoré poskytujú zamestnancom dva dni voľna navyše, alebo samosprávy, ktoré mnohonásobných darcov zvýhodňujú na cestovnom v MHD. Je ich však málo,“ hovorí Vicen.
Zaujímavosti o krvi
Zdravý dospelý človek má asi 5,5 litra krvi.
Objem krvnej straty sa po odbere doplní do 24 hodín, červené krvinky a krvné farbivo do dvoch týždňov, železo do dvoch mesiacov, krvné doštičky do dvoch dní.
Na Slovensku sa vykoná približne 17-tisíc odberov, krv daruje asi len päť percent ľudí, kritériá darcovstva spĺňa približne 25 % populácie.
Nespracovaná krv je použiteľná 21 až 28 dní. Po oddelení plazmy a jej náhrade vhodným konzervačným roztokom sa predĺži čas skladovania na 35 až 42 dní.
V USA sa bojujú s obrovským nedostatkom darcov a krv dovážajú aj z Európy.
Prvú transfúziu vykonali medzi psami už v 17. storočí, ťažko krvácajúci pes prežil a zotavil sa.
Zdroj: Národná transfúzna služba, www.darujkrev.com
Umelá krv nás nezachráni
Ľudská krv je zatiaľ nenahraditeľná. Vedci na celom svete sa však už roky snažia vyvinúť jej náhradu. Mnohí lekári sú skeptickí a tvrdia, že ľudskú krv sa nepodarí plnohodnotne nahradiť nikdy.
Naposledy čiastočný úspech ohlásili výskumníci v britskom Sheffielde. Vyvinuli tekutinu, ktorá by mala v kritických situáciáích krátkodobo krv zastúpiť. Ocenila by to najmä armáda, na bojiskách by vykrvácalo podstatne menej vojakov, ktorých teraz nestihnú včas doviezť do nemocnice.
Darca: Vychoval som si nástupcov
O pohnútkach darovať krv sme sa rozprávali so 160-násobným darcoma držiteľom diamantovej Janského plakety Milanom Hučkom z Bratislavy.
Kedy ste začali ?
„Nepretržite to robím od 18 rokov, teraz mám 56. Mám za sebou 160 odberov. S manželkou idem dávať krv aj zajtra, mnohonásobnými darcami sú aj moji dvaja synovia, tretí chce byť tiež, keď na to bude mať vek.“
Prečo to vlastne robíte?
„Počas vojenčiny som bol na brnianskom okruhu ako usporiadateľ a došlo tam k veľkej tragédii, motorka vyletela do divákov a bolo tam mnoho vážne zranených. Vtedy som sa rozhodol.“
Sú u nás pre darcovstvo motivačné podmienky?
„Vždy som bol aj zostanem bezplatným darcom. Na druhej strane súhlasím, že by bezplatní darcovia mohli byť ocenení aj inak ako len čestným diplomom. Kedysi sa primátor Bratislavy zaviazal, že zlatým darcom (u mužov po 40 a u žien 30 darovaní) bude mesto poskytovať hromadnú dopravu zdarma. Vydržalo to asi rok. Aj po odbere by bolo lepšie, keby bolo pre darcov spoločné občerstvenie, aby sa trochu porozprávali a vymenili skúsenosti, a nielen gastrolístok. Úcta sa vytratila aj zo zdravotníckych zariadení. Kedysi, keď ste povedali, že ste darcom krvi, pozerali sa na vás trochu inak. Nemyslím tým, že by darcovia mali byť v čakárniach uprednostnení, ale keby s ľuďmi aspoň nezaobchádzali ako s vechťom.“
Odrádza darcov, že v ten deň musia mnohí do práce?
„V okolitých štátoch celodenné voľno tiež nie je. V Nemecku alebo Rakúsku, keď potrebujú krv, prídu po vás do zamestnania, odvezú vás, odoberú krv, dajú vám občerstvenie a zavezú naspäť do práce. Aj keď poznám aj takých, ktorí celodenné voľno skutočne potrebovali, lebo po odbere boli malátni a unavení. Asi by žiadneho zamestnávateľa nezruinovalo, keby darcom tri - štyrikrát do roka dal voľno.“
Ako sa po odbere cítite?
„Že som urobil niečo pre svoje zdravie. Človek sa cíti trochu ľahšie, pookreje, že spravil niečo dobré. Zároveň má aj pocit istoty. Pred odberom krvi sa robí takmer kompletné základné vyšetrenie a môže byť pokojný, že je v poriadku. A keď niečo vyskočí, môže problém včas podchytiť.“
Krv sa môže darovať do 65 rokov. Nebude vám za darcovstvom ľúto?
„Zatiaľ odbery znášam veľmi dobre, takže mi ľúto bude.“
(mp)