HAVANA. Po krátkej prestávke, ktorú spôsobila choroba vodcu Fidela Castra, má americká pohraničná stráž opäť plné ruky práce. Kubánci sa takmer 145 kilometrov, ktoré ich delia od vysnívanej Floridy, snažia prekonať na hocičom. Hlavne, že sa to udrží na hladine a má motor.
Od unesených rybárskych člnov až po plť z plastových rúr s motorovou vrtuľou. Pre tých, ktorí majú príbuzných v Miami, ochotných zaplatiť 8-tisíc dolárov, existujú aj ilegálne „pašerácke“ člny.
Tieto pretekárske stroje sú upravené pre osem až desať pasažierov. Často však trielia cez more preťažené, s tridsiatimi ľuďmi.
S niekoľkými motormi s výkonom 275 koní sú dvakrát také rýchle ako kubánske, v Rusku vyrobené člny pobrežnej hliadky. „Len v tomto kalendárnom roku sa na Floridu doplavilo už 2819 Kubáncov. Za celý uplynulý rok ich bolo 3076,“ povedal Zachary Mann, hovorca z Colného a pohraničného úradu .
Mexická istota
Počet Kubáncov, ktorých americká hliadka chytila, je stále menší ako minuloročných 2810. Aj preto, že tých, ktorých na mori chytia, vydávajú Američania späť Havane.
V Spojených štátoch ostávajú len tí, ktorým sa podarilo dostať až k ich brehom.
Aby sa Kubánci vyhli nezdaru, mnohí volia o niečo dlhšiu cestu (210 kilometrov) cez Mexický záliv na polostrov Jukatán. Niektorí sa dokonca plavia južne, na Kajmanské ostrovy.
V oboch prípadoch je však jasný cieľ cesty – mexická hranica s USA. Tam sa totiž stačí prezentovať kubánskym pasom a Washington ich uzná za politických utečencov.
„Do júla tohto roka až 9296 Kubáncov prekročilo naše hranice cez pozemné hraničné priechody,“ povedala Jennifer Connors, hovorkyňa Colného úradu.
Oveľa menej Kubáncov utekalo z „ostrova slobody“ minulý rok, keď Castro odovzdal moc do rúk svojho brata Raúla. Potenciálni emigranti čakali, či sa situácia po desaťročiach komunistickej vlády predsa len nezmení. Nestalo sa.
Autor: Anthony Boadle