Pokus o idylku. George Bush povozil svojho hosťa Gordona Browna na golfovom vozíku a urobil efektnú obrátku pred nastúpenými kamerami. Obaja si potom dali sviečkovú, pri ktorej sa neformálne rozprávali a nadväzovali priateľstvo.
Zmenu atmosféry však bolo predsa len badať. Brown sa menej usmieval, chýbali neformálne potľapkávania a žarty na tlačovej konferencii veľmi nefungovali. Brown si evidentne s Bushom nerozumie ako jeho predchodca Tony Blair.
Koniec pudlíkovstvu
Nový britský premiér zavítal na prvú návštevu Spojených štátov v delikátnej pozícii. Ubezpečoval Busha, že sa nič nemení na silnom transatlantickom partnerstve. Rovnako však musel ukázať domácim voličom, že nebude hrať „pudlíkovskú“ úlohu a jeho postoj k súčasnej administratíve nebude servilný.
Podľa analytikov sa Brown o špeciálne vzťahy s Bushom ani veľmi snažiť nemusí. Prezident na budúci rok opustí Biely dom a Brown si môže budovať nadštandardné priateľstvo s novým - možno demokratickým prezidentom.
Komplimenty Amerike
Brown musel ešte pred cestou naprávať reči o ochladení vzťahov s Washingtonom, čo tvrdili jeho dvaja ministri. Premiér spojenectvo s Amerikou považuje za „najdôležitejší bilaterálny vzťah“ a vyhlásil, že svet veľa dlhuje Spojeným štátom za ich vodcovstvo v boji proti medzinárodnému terorizmu.
Brown sa opísal ako „veľký obdivovateľ amerického ducha“. Tvrdí, že má v Amerike veľa priateľov a často tam cestuje.
Bushovi prisľúbil, že bude naďalej podporovať Washington v boji proti terorizmu, chce spoločný boj proti globálnej chudobe, klimatickým zmenám a šíreniu jadrových zbraní.
Ticho o Iraku
Britský premiér sa v Camp Davide snažil vyhýbať kontroverzným otázkam týkajúcim sa Iraku a nič nepovedal ani o sťahovaní vojakov. Ohlásil len vyššiu finančnú pomoc najmä pre iracké bezpečnostné sily. „Naším cieľom je presunúť kontrolu nad Irakom Iračanom,“ povedal.
Hovorme o Dárfúre
Počas rozhovorov s Bushom sa sústredil na genocídu v sudánskom Dárfúre a na zablokované rozhovory o liberalizácii svetového odchodu.
Británia presadzuje novú iniciatívu na riešenie krízy v Dárfúre, ktorá ráta aj s novou rezolúciou OSN. Navrhuje vyslanie spoločných jednotiek OSN a Africkej únie, ktoré by pomohli uzavrieť prímerie a ukončiť vraždenie, ktoré si vyžiadalo už 200–tisíc životov.
Na rozhovoroch v Camp Davide sa zúčastnili aj šéfovia diplomacií David Milliband a Condoleezza Riceová. Brown potom odcestoval do Washingtonu a neskôr ho čakalo v New Yorku stretnutie s generálnym tajomníkom OSN Pan Ki-munom.
Dôsledky zlyhania v Iraku budú katastrofou pre Spojené štáty a premiér Brown to chápe.
George Bush