Traja sociálni partnerisa po dlhom čase zhodli. Odsúhlasili zvýšenie najnižšej mzdy na 8100 korún. Živnostníkovsa dotkne až na budúci rok.
BRATISLAVA. Rokovanie sociálnych partnerov včera prinieslo dohodu všetkých troch strán. Ministerstvo práce, zástupcovia zamestnávateľov a odborári sa dohodli, že od októbra sa minimálna mzda zvýši o 500 korún.
Zároveň odobrili aj nový zákon o minimálnej mzde, ktorý po schválení stanoví nový mechanizmus jej určovania. Výška najnižšej mzdy už nebude predmetom politického licitovania. Presný vzorec určí, ako sa každoročne zvýši.
Najmenej bude 8100 korún
„Schválili sme novú minimálnu mzdu na úrovni 8100 korún, ktorá bude platiť od októbra tohto roka do konca budúceho roka,“ povedala novinárom štátna tajomníčka ministerstva práce Emília Kršíková.
„Bol dohodnutý konsenzus,“ potvrdil jej slová viceprezident Konfederácie odborových zväzov Vladimír Môjš.
Kršíková povedala, že tripartita zároveň schválila aj zákon o minimálnej mzde. „Pripravujeme ho tak, aby mohol nadobudnúť účinnosť od januára budúceho roka,“ povedala.
Nový zákon stanoví mechanizmus, akým sa bude každoročne stanovovať nová výška najnižšej mzdy. Podľa prezidenta Republikovej únie zamestnávateľov Mariána Juska budú ako prvé prebiehať rokovania medzi zamestnávateľmi a odborármi. Ak sa dohodnú na výške minimálnej mzdy, dajú spoločný návrh, ministerstvo pripraví materiál na rokovanie vlády a tá ho schváli.
V prípade, že sa obe strany nedohodnú, potom „ministerstvo pripraví materiál, v ktorom sa navrhne suma podľa presne stanoveného mechanizmu,“ povedala Kršíková. Nová minimálna mzda sa vypočíta ako súčin doteraz platnej minimálnej mzdy a indexu nárastu priemernej mzdy v hospodárstve.
Zamestnávatelia ustúpili
Jusko prišiel na rokovanie tripartity s návrhom, aby sa minimálna mzda rozlišovala aj podľa jednotlivých odvetví hospodárstva. Nakoniec od tejto myšlienky zamestnávatelia ustúpili.
„Ustúpili sme, aby sme dosiahli dlhodobý mechanizmus určenia minimálnej mzdy,“ povedal Jusko. Podľa neho má nový zákon tri výhody. Pre zamestnávateľov, ktorí budú môcť predpovedať vývoj nárastu minimálnej mzdy, pre zamestnancov, ktorí budú mať zaručenú pravidelnú úpravu najnižšej mzdy, a pre vládu, ktorá sa tým zbaví každoročného konfliktu pri vyjednávaní.
„Sumu 8100 považujem za úroveň dobrú pre nás aj pre odborárov, ale domnievam sa, že myšlienka odvetvovej diferenciácie je dobrá,“ povedal Jusko.
Týka sa viacerých
Minimálna mzda sa týka tak zamestnancov, ako aj samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO). Podľa hovorkyne Sociálnej poisťovne Lýdie Výbornej platí dnes odvody z minimálnej mzdy na starobné poistenie a rezervný fond solidarity takmer 180-tisíc SZČO.
„Pri zamestnancoch je to takmer 218-tisíc na nemocenské poistenie a viac ako 226-tisíc na starobné poistenie a rezervný fond zamestnanosti,“ povedala. Ide teda takmer o desať percent zamestnancov národného hospodárstva.
Nová výška minimálnej mzdy sa bude týkať od októbra iba zamestnancov a zamestnávateľov, ktorým zvýši náklady. Živnostníci začnú platiť odvody po novom až od januára. Vtedy sa im zmení zdravotné poistenie, ktorého minimálna výška bude 1134 korún. Od prvého júla budúceho roka sa upraví aj výška minimálneho vymeriavacieho základu pre sociálne poistenia.