BRATISLAVA. Počet knižiek, ktoré vychádzajú na Slovensku, od 90. rokov stúpol na dvojnásobok. Asi pred desiatimi rokmi vyšlo 4500 titulov ročne, vlani bolo podľa ministerstva kultúry v ponuke 9400 nových knižiek. V posledných rokoch však podľa predsedu Združenia vydavateľov Alexa Austa počet vydaných kníh stagnuje.
„Obrat je asi 1,7 miliardy ročne, učebnice tak do 400 miliónov korún,“ hovorí Aust. V posledných rokoch sa náklady jednotlivých titulov znižujú. Príkladom je podľa neho beletria, čísla predajnosti si naopak drží odborná, vedecká a detská literatúra.
Ľudia za knižky v posledných rokoch podľa Austa míňajú rovnakú sumu. Odkedy daň z pridanej hodnoty na knihy vzrástla na 19 percent, namiesto piatich knižiek si tak kúpia štyri. Ministerstvo kultúry už dávnejšie pripustilo, že DPH za knihy by sa mohla znížiť.
V minuloročnom prieskume Literárneho informačného centra 7,3 percenta opýtaných povedalo, že siahne po knižke denne a 35 percent príležitostne. Necelých 30 percent tvrdilo, že nečíta vôbec. Priemerný človek na Slovensku si kúpi každú štvrtú prečítanú knihu z oblasti beletrie, každú šiestu dostane do daru. Cena pri výbere knižky ovplyvňovala viac ako 37 percent kupujúcich, je dôležitá najmä pre starších ľudí a ženy.
Ceny kníh sú podľa autorov prieskumu Čítanie 2006 stále nižšie než ceny rovnakých titulov v západnej Európe. Napríklad slovenský preklad Harryho Pottera je lacnejší než nemecký preklad v tej istej kníhtlačiarskej kvalite. Naopak, ceny elektroniky, čiernej a bielej techniky či automobilov, sú podľa autorov prieskumu už vyrovnané. Usudzujú preto, že ceny kníh budú skôr rásť, aby sa vyrovnali cenám bežným v Európskej únii.
Podobný vývoj v produkcii kníh je aj v Česku. Počet vydaných titulov aj tržby tam od začiatku 90. rokov rastú takmer nepretržite, v posledných rokoch trh mierne stagnuje.