BRATISLAVA. Ani od budúceho školského roka nebudú môcť deti zostať doma a vzdelávať sa mimo školy. Občianske združenie Spoločnosť priateľov domácej školy požadovalo od ministerstva školstva, aby od septembra povolilo experimentálne overovanie domáceho vzdelávania, ale rezort mu nevyhovel.
„Napísali nám, že v najbližšom čase neodporúčajú urobiť takýto projekt, ale nejako bližšie to neodôvodnili,“ hovorí predkladateľka projektu Janka Pajgerová. Hovorkyňa rezortu školstva Viera Trpišová tvrdí, že žiadosť nespĺňala podmienky všeobecne záväzných právnych predpisov. Pajgerová nesúhlasí. Projekt podľa nej nemôže spĺňať tieto podmienky, keďže má v praxi overiť to, čo by sa malo až potom dostať do legislatívy.
Ministerstvo školstva pripravuje nový školský zákon. Trpišová hovorí, že domáce vzdelávanie povolí len žiakom prvého stupňa základných škôl. Učiť ich budú môcť len pedagogicky vzdelaní ľudia.
Pajgerová je proti tomu, lebo každý rodič nemá pedagogické vzdelanie. „Ako podmienku pre toho, kto chce doma vzdelávať dieťa, odporúčame maturitu a kontrolu školou. Tá sa ukázala aj v Česku ako dostatočná,“ povedala. Vyučovaním predmetov, ako je výtvarná či hudobná výchova, cudzí jazyk, môže rodič poveriť lektora, trénera alebo umeleckú školu, ale ťažisko vzdelávania zostáva v rodine.
Ministerstvo školstva tvrdí, že kvalitu vzdelávania môže zaručiť len pedagóg. Domáce vzdelávanie by mala podľa neho kontrolovať Štátna školská inšpekcia. Vždy na konci hodnotiaceho obdobia žiaka preskúša komisia.
Domáce vzdelávanie by mal povoľovať riaditeľ školy. Škola by tiež žiakovi mala vypracovať časovo-tematické plány, poskytnúť učebnice či pracovné zošity. Ak by ju rodič požiadal, dieťa by sa mohlo zúčastniť aj na školskom vyučovaní.