Prieskum Eurostatu o mobilite vedeckých a technologických pracovníkov ukázal, že len priemerne 5,7 percenta ľudských zdrojov v oblasti vedy a technológií tvoria občania iných štátov, z nich polovica z členských štátov EÚ. Štatistiky zverejnené v júni 2007 tiež ukazujú, že medzi jednotlivými krajinami EÚ existujú v tomto ukazovateli rozdiely.
V Luxembursku je zo zahraničia 46 percent pracovníkov vo vede a technológiách, v Slovinsku len 0,3 percenta. V Británii 7,2%, v Nemecku 6,4%, vo Francúzsku 4,1%. V nových členských krajinách je podiel, s výnimkou Estónska (15,2%) a Cypru (14,2%), veľmi nízky, približne 1% a menej.
V roku 2005 Komisia prijala Odporúčanie k Európskej charte pre výskumníkov a Kódex správania sa pri ich najímaní, aby výskumní pracovníci získavali dlhodobé kariérne možnosti a vhodné podmienky pre mobilitu. Charta dáva výskumníkom rovnaké práva a záväzky bez ohľadu na to, kde v EÚ pôsobia.
Ľudské zdroje vo vede a technológiách z nečlenských krajín predstavujú asi 3 percentá z celkového počtu. EÚ už v minulosti prijala špecifické opatrenia, ktorými chce pomôcť ich príchodu a pôsobeniu v Únii.
Tieto štatistiky a prieskumy naznačujú, že snaha Európskej komisie vytvárať vhodné podmienky mobilite vedcov a výskumných pracovníkov zatiaľ neprináša výsledky. Vytváranie Európske výskumnej oblasti (ERA) a vnútorného trhu pre výskumných pracovníkov je však dlhodobým procesom. Konzultácie o budúcnosti ERA boli spustené v apríli 2007.
Autor: Zdroj: www.euractiv.sk