Mobilita ako taká nie je všeliekom, ale mechanizmom na to, aby sa ľudia lepšie adaptovali na efekty globalizácie - tvrdí eurokomisár Špidla.
Čo mal priniesť rok mobility
Európsky pracovný trh je veľmi rôznorodý - v niektorých regiónoch aj odvetviach hospodárstva zúfalo chýbajú pracovníci, inde zase panuje vysoká nezamestnanosť. Podľa medzinárodných štúdií však Európania nie sú - na svoju chybu - dostatočne mobilní. Rozvíriť debatu okolo tohto problému sa pokúsila Európska komisia (EK) aj tým, že rok 2006 vyhlásila za rok mobility a usporiadala okolo 2000 podujatí po celej Európe, aby zvýšila povedomie Európanov o ich právach pracovať v inej krajine Európskej únie a pomohla im pri hľadaní zamestnania v zahraničí.
Ľudia bez práce skôr nájdu uplatnenie v zahraničí
Tieto aktivity priniesli svoje ovocie. Mnohí už pochopili prínos pracovnej mobility - zo štúdie Eurobarometra, týkajúcej sa mobility napríklad vyplýva, že až tri štvrtiny Európanov uznávajú, že je na dnešnom pracovnom trhu dôležitá. Čísla to potvrdzujú: 59 percent ľudí bez práce, ktorí sa presťahovali do inej krajiny, si do 12 mesiacov našlo prácu. V skupine tých, ktorí zostali doma, sa to podarilo iba 33 percentám. Aj preto mobilita stále viac priťahuje ľudí bez práce, alebo tých, ktorí si hľadajú svoje prvé zamestnanie. „Mobilný pracovník“ súčasnosti je mladší, kvalifikovanejší a zostáva v zahraničí pomerne krátko - vyplýva zo správy Európskej komisie.
Rok mobility však ukázal, že určité prekážky pretrvávajú. Nepríjemné sú právne a administratívne záležitosti, súvisiace najmä s uznávaním vzdelania a kvalifikácie a so sociálnym zabezpečením, ale aj „praktické“ prekážky. Tie sa týkajú najmä bývania, jazykov, zamestnaním manželských partnerov, ale aj psychologických problémov súvisiacich s návratom do krajiny pôvodu.
Stará nemobilná Európa
Menej ako 2 % občanov EÚ skutočne žije a pracuje v inom členskom štáte (toto číslo sa za posledných 30 rokov podstatne nezmenilo). Toto číslo zahŕňa aj 600 000 cezhraničných pracovníkov, ale neberie do úvahy sezónnych pracovníkov, ktorí môžu byť v niektorých obdobiach poľnohospodárstve či službách početní.
Okolo 8 % pracovníkov mení pracovné miesto každý rok, asi štvrtina je v jednej spoločnosti menej ako 24 mesiacov
Až 40 % ľudí zostáva u toho istého zamestnávateľa vyše 10 rokov (v niektorých krajinách dosahuje ich počet až 50%)
Takmer 50 % belgických, francúzskych alebo švajčiarskych pracovníkov nezmenilo zamestnávateľa vyše 10 rokov
Vo Veľkej Británii a Írsku pracuje pre jedného zamestnávateľa viac ako 10 rokov 25 % ľudí
Štvrtina európskej pracovnej sily nikdy nezmenila zamestnávateľa (patria do nej ľudia rôznych vekových kategórií)
Priemerná dĺžka na tom istom pracovnom mieste je v Európe o 50 % dlhšia než v USA
Zdroj: www.euractiv.sk
Autor: gal