Po prvýkrát v histórii sa v nedeľu dve ruské miniponorky Mir s ľuďmi na palube spustili do hlbín Arktídy.
Hoci išlo len o tréning, veliteľ ruskej expedície Arktída 2007, poslanec ruskej dumy Artur Čilingarov považuje včerajší výkon potápačov za prevratný.
VIDEO: Potápanie v Severnom ľadovom oceáne.
Rusi: Sme arktická veľmoc
Hlavná úloha posádku vedeckej expedičnej lode Akademik Fiodorov a ľadoborca Rossija ešte len čaká - vzostúpiť do hĺbky štyri kilometre pod hladinu a ešte pod vrstvu ľadu. Včerajší úspech podľa ruských médií dokazuje, že Rusko je v odbore skúmania Arktídy veľmocou.
Cez víkend odplávala expedičná loď Akademik Fiodorov 47 míľ severne od Zeme Františka Jozefa, kde vedci otestovali ponor batyskafov (miniponoriek) s ľudskou posádkou.
Teplota Severného ľadového oceánu v mieste, kde sa v nedeľu „trénovalo“, bola mínus 1 stupeň Celzia.
Cesta na dno oceánu, do hĺbky 1311 metrov trvala prvej posádke presne 56 minút. „Dnešné skúšobné ponory sú len generálkou pred ponorením sa na severnom póle,“ spresnil Čilingarov. Ruskú expedíciu doma považujú za zásadný geopolitický akt. Hovorí sa dokonca o boji veľmocí o neobývané teritóriá. Úsilie ruských polárnikov má vyvrcholiť upevnením ruskej vlajky na dno Severného ľadového oceánu.
Zástavu vyrobili z titánu, aby v nehostinnom prostredí vydržala čo najdlhšie a symbolizovala, že táto časť morského dna patrí Moskve.
Podľa ruských expertov vraj nejde o dno, ale pokračovanie sibírskej kontinentálnej dosky, ktorá je zaliata morom.
Korešpondenti na palube
Ruská expedícia je len začiatkom úsilia, na ktorého konci má byť posunutie ruských hraníc ešte viac na sever a s ním aj získanie cenných ložísk energetických surovín.
Na palube ľadoborca Rossija je niekoľko novinárov, ktorí pripravujú pravidelné priame prenosy. Znovu sa objavila rétorika o patologickej túžbe súperiť s Američanmi.
Najskôr Moskva s obavami oznámila, že nad expedičnými plavidlami krúžia americké špionážne lietadlá. Po tom, že USA vypravili akoby náhodou v rovnakom čase podobnú expedíciu do rovnakej oblasti.
Na rozdiel od Rusov Američania nehodlajú do ľadového oceánu ponárať, skôr tam pošlú prístroje.
Rusko to pokladá za výraznú slabinu Američanov. Oni zostúpia v špeciálnych batyskafoch a uskutočnia vraj tak náročný experiment ako kozmonauti, ktorí po prvý raz vystúpili do otvoreného vesmíru.
VIDEO: Život v Severnom ľadovom oceáne