Na Stavebnej fakulte Technickej univerzity v Košiciach dostala viac ako štvrtina pedagógov výpovede.
KOŠICE. Dvadsaťjeden pedagógov Stavebnej fakulty Technickej univerzity v Košiciach vrátane dvoch profesorov, ôsmich docentov, 10 odborných asistentov a jedného lektora dostalo minulý týždeň výpovede.
Časť zamestnancov odmietla absolvovať výberové konania, ktoré sú podľa nich v rozpore so zákonom. Dekanka je presvedčená, že učiteľov, ktorí sa na výberovom konaní nezúčastnili, nie je možné zaradiť do novej organizačnej štruktúry.
Podľa zamestnancov sú výpovede neplatné a nová dekanka Ingrid Šenitková sa snaží vyčistiť fakultu od nepohodlných ľudí.
Nová štruktúra
Čerstvá dekanka Ingrid Šenitková vypracovala po nástupe do funkcie vo februári tohto roku zmenu organizačnej štruktúry fakulty, ktorú schválil akademický senát.
V júni tohoto roku vypísala dekanka výberové konania, ktoré sú podľa nej „najobjektívnejšou formou“ pri obsadzovaní učiteľských miest. Mali sa ich zúčastniť všetci učitelia, teda aj tí, ktorí na základe vlaňajšieho výberového konania majú s fakultou podpísanú pracovnú zmluvu, platnú do roku 2009.
Ešte pred uplynutím termínu podania prihlášok časť pedagógov podala na dekanku sťažnosť rektorovi a predsedovi akademického senátu univerzity. Požiadali tiež štyri právnické inštitúcie o vyjadrenie. Právnici sa zhodli v názore, že výberové konanie by sa malo týkať len neobsadených miest. Dvadsaťjeden zo sedemdesiatich piatich pedagógov teda prihlášky nepodalo.
Z profesorov upratovači
Dekanka učiteľom ponúkla neadekvátne náhradné pracovné pozície. Okrem iného aj miesto upratovača.
„Až 75 percent osadenstva fakulty bola pred voľbami dekana za iného kandidáta. Vo voľbách jej nedali svoj hlas šiesti z deviatich zástupcov katedier. Prehlasovali ich však piati študenti. Pani dekanka, žiaľ, nemá na fakulte prirodzenú autoritu. Snaží sa ju teda získať takto,“ povedala učiteľka, ktorá na fakulte pracuje od jej založenia.
„Je pod ľudskú dôstojnosť ponúknuť vysokoškolskému pedagógovi s profesorským titulom miesto upratovača,“ myslí si jeden z prepustených docentov.
Na otázku, či je primerané ponúknuť vysokoškolským učiteľom prácu upratovačov, Šenitková v stručnom e-maili pre SME odpovedala: „Každému bola ponúknutá vhodná práca a zároveň bola poskytnutá informácia o všetkých voľných miestach v rámci TU v Košiciach.“
Pre dekanku je neúčasť pedagóga na výberovom konaní dostatočný dôvod na rozviazanie pracovného pomeru. Odvoláva sa na ustanovenie Zákonník práce, podľa ktorého zamestnávateľ môže dať výpoveď v prípade, že zamestnanec nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce.
Šenitková si nemyslí, že by porušila vypísaním výberového konania zákon. „Stanovisko právneho oddelenia Technickej univerzity v Košiciach je iné,“ napísala.
Podľa jej vyjadrenia s odchodom 21 pedagógov sa fakulta bude musieť vysporiadať, akreditáciu jednotlivých odborov to však „momentálne určite“ neohrozí.
S rektorom Jurajom Sinayom sa nám nepodarilo skontaktovať.