ktorá sa včera skončila v Uherskom Hradišti.
„Aj napriek niektorým vynúteným organizačným zmenám sme to zvládli lepšie než vlani. Vyzdvihol by som prekročenie magickej hranice 5000 účastníkov, čo v porovnaní s minulým rokom znamená nárast asi o 600 ľudí,“ povedal riaditeľ LFŠ Jiří Králík. Návštevnosť všetkých filmových a divadelných predstavení spolu s koncertmi podľa neho v porovnaní s minulým ročníkom vzrástla o 10– až 15–tisíc ľudí na 130 000 divákov. Tí mali často problém vôbec sa na projekcie dostať. Poriadna tlačenica vznikla v noci zo stredy na štvrtok pri premietaní americkej snímky Simpsonovci vo filme. Organizátori vraj očakávali, že do priestoru, kam sa vojde maximálne 1000 ľudí, ich príde až sedemnásobok.
„To, že nakoniec bolo smutných len asi 200 osôb, považujem za veľký úspech. Priaznivcov tohto seriálu je veľa, a to je dobre. Bol to taký lakmusový papier toho, či sú ľudia normálni, a tento seriál sa im páči. A oni skutočne počkali trpezlivo do polnoci a snažili sa na Simpsonovcov dostať,“ oznámil Králík.
Najväčším problémom festivalu však podľa neho nebolo to, že sa niekto nedostal na českú premiéru Simpsonovcov. „Viac ma mrzelo, že v niektorej sále sa nedalo dýchať alebo tam bol zlý zvuk, a ľudia preto odchádzali,“ poznamenal Králík.
Letná filmová škola v Uherskom Hradišti sa skončila včera, v sobotu si na slávnostnom zakončení prevzal výročnú cenu Asociace českých filmových klubov za osobný umelecký prínos svetovej kinematografii gruzínsky režisér Eldar Nikolajevič Šengelaja.
Tohtoročný ročník, zasvätený téme Človek a staroba, sa okrem iného venoval brazílskemu či kaukazskému filmu. Medzi hlavných hostí patril fínsky režisér Mika Kaurismäki, jeho argentínsky kolega Hector Babenco či indiánsky náčelník a poradca brazílskeho prezidenta Ailton Krenak. Do Uherského Hradišťa zavítal i český exprezident Václav Havel (na snímke ČTK s účastníkmi LFŠ). „Jeho návšteva na otvorení bola pre mňa topmomentom celej histórie filmovej školy,“ uviedol Králík.
Letná filmová škola nie je klasickým filmovým festivalom, ale neformálnou a nekomerčnou filmovou akciou s výrazným výchovným akcentom. Účastníci okrem samotných projekcií navštevujú i besedy s umelcami, tvorcami dielne, semináre či výstavy. V utorok sa konal už tradičný Slovenský deň.
V tomto roku sa síce oficiálne konal 33. ročník akcie, jej korene však siahajú až do 60. rokov. Usporiadateľom je Asociace českých filmových klubů.