od sa na Slovensko vrátiť.
Náš ekonomický koláč sa delí medzi pracovnú silu a majiteľov kapitálu. Podiel miezd v ekonomike je na Slovensku najmenší v strednej Európe. Na úrovni pod 30 percent HDP je až o 10 percent nižší ako v krajinách starej EÚ.
Navyše, už v súčasnosti sa na Slovensku zdaňuje pracovná sila oveľa viac, ako zdaňujeme „kapitalistov“. Podľa údajov Eurostatu máme priemerné zdaňovanie pracovnej sily na úrovni takmer 34 percent, t. j. o tri percentné body menej, ako je priemer únie. Zdaňovanie kapitálu je však na úrovni 14,4 percenta, čo je o 17 percentných bodov nižšie ako priemer únie.
Áno, chceme prilákať kapitál, ktorý je viac mobilný. Predsa len však je tento nepomer značný. Ešte viac sa zvýši, ak fyzické osoby budú namiesto odvodov platiť novú daň.
Rušenie rovnej dane u fyzických osôb ich poškodí, keďže im dane stúpnu. Najmä vzdelaným zamestnancom. Motivácia viac pracovať, viac študovať, alebo sa vrátiť zo zahraničia domov, klesne. A tí skutočne neprávom bohatí privatizéri to ľahko obídu využitím nízkeho zdaňovania kapitálu.
Slovenská vláda vidí údajne vo vzdelaní a v znalostnej ekonomike budúcnosť Slovenska. Trápi ju odchod ľudí do zahraničia za lepšie platenou prácou. Po tom, čo štátny rozpočet na tento rok znížil relatívne výdavky do oblastí znalostnej ekonomiky, je tu pokus o druhý vážny odklon od deklarovanej politiky. Podľa Svetového ekonomického fóra je Slovensko v inováciách na 43. mieste, hlboko pod umiestnením napríklad Česka. Otázka znie, či takáto zmena nám pomôže toto miesto zlepšiť.
Autor: Ján Tóth, predseda Klubu ekonomických analytikov