Ultimátum, ktoré talibovia označili ako posledné, vypršalo včera dopoludnia. Niekoľko hodín po ňom oznámila agentúra Reuters s odvolaním sa na hovorcu talibov Kariho Muhammada Jusufa, že napriek tomu sú všetci zvyšní kórejskí rukojemníci stále nažive.
Nádejné znamenie
Za nádejné považujú afganskí staršinovia aj to, že juhokórejského kňaza (na snímke Reuters zronená manželka) a vodcu celej skupiny vo štvrtok zastrelili pre zlý zdravotný stav, ktorý mu znemožňoval premiestňovať sa a nepopravili ho na výstrahu. Podľa predstaviteľov rady starších v Ghazní tak rýchlo nezabijú ani ďalších, ak neurobia zásadnú chybu oni či vyjednávači.
„Vedenie krajiny nás požiadalo, aby sme im dali čas do 12. hodiny v piatok,“ oznámil pôvodne agentúre Reuters telefonicky hovorca únoscov. Miesto, odkiaľ volal, sa znovu nepodarilo zistiť.
Po vypršaní ultimáta vyhlásil: „Rozhovory pokračujú a my nové ultimátum nevyhlasujeme, pretože vláda nás ubezpečila, že hodlá celú vec vyriešiť rokovaním.“ Talibovia sa vyhrážali, že ak vláda neprepustí z afganských väzníc ich spolubojovníkov, ktorých zoznam už má, začnú juhokórejských kresťanských aktivistov popravovať.
Nejednotní talibovia
Podľa guvernéra provincie Ghazní Mechradžuddina Patana sa únoscovia začali medzi sebou hádať. Niektorí sú vraj ochotní pristúpiť na finančnú náhradu, kým iní trvajú na oslobodení spolubojovníkov a odchode juhokórejských vojakov z Afganistanu.
Juhokórejčanov, väčšina z nich sú ženy, uniesli minulý týždeň asi sto kilometrov južne od Kábulu. Včera priletel do Afganistanu hlavný poradca juhokórejského prezidenta pre národnú bezpečnosť Pek Čžon Cuna, aby koordinoval postup pri ich oslobodzovaní.
Jediné hodnoverné správy o stave, v akom sa nachádzajú rukojemníci, pochádzajú od zdravotnej sestry Ju Chjon Čžu, ktorej talibovia dovolili vo štvrtok zatelefonovať do televízie CBS News. „Držia nás vo veľmi ťažkých podmienkach,“ povedala s plačom novinárom. Vyhlásila aj to, že všetci zadržiavaní sú chorí.
Autor: Agentúra Epicentrum