BRATISLAVA. Prezident Ivan Gašparovič podpísal vysokoškolskú novelu, ktorá zavedie napríklad poplatky pre externých študentov, hoci vie o jej nedostatkoch. Jeho pochybnosti potvrdil kancelár Milan Čič.
Minister školstva Ján Mikolaj zo SNS Gašparovičovi sľúbil, že časom pripraví úplne nový moderný zákon. Pôvodne pritom tvrdil, že novela obsahuje všetko podstatné. Bol presvedčený, že vytvára priestor na skvalitnenie štúdia. S tým súhlasí celá koalícia, hoci niektorí poslanci majú isté výhrady.
Poslankyni Smeru Oľge Nachtmannovej prekáža, že novela nerieši problém tzv. lietajúcich učiteľov. Úväzky nakoniec parlament neobmedzil.
Opozícia chystá podnet na Ústavný súd. Martin Fronc z KDH tvrdí, že Gašparovič uprednostnil politické ambície pred záujmami škôl. Novela podľa neho spôsobí chaos. Kritizuje najmä nepresné pravidlá na vyberanie poplatkov.
Platiť majú len externisti, ktorých školy prijmú nad ministerstvom určený limit. „Vytvára sa tak priestor na korupciu a diktatúru rezortu, ak chce určovať, koľko a aké štúdium podporí,“ povedala poslankyňa SDKÚ Tatiana Rosová.
Renáta Králiková z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť súhlasí. Nerozumie, prečo chce štát prevziať úlohu trhu. „Ľudia už dnes vedia, čo chcú študovať a za čo platiť.“
Študentská rada sa tiež obáva poplatkov v praxi. Predseda Jaroslav Juriga pripúšťa, že nepresné formulácie novely môžu vytvoriť priestor na špekulácie.
Úplne spokojní s novelou už nie sú ani rektori. Rektor Prešovskej univerzity František Mihina dokonca hovorí, že „keby jej nebolo, nič by sa nestalo.“ Ostatní rektori hovoria, že novela predsa len prináša aj pozitíva.
Hlavné zmeny
Študenti
časť externistov bude platiť
externisti budú môcť žiadať o pôžičky zo študentského fondu
poplatky sa týkajú aj tých, ktorí študujú dlhšie, ako je štandard
platiť sa bude aj za štúdium na druhej vysokej škole
doktorandi ostávajú študentmi a musia si platiť odvody
počet externistov nemôže prevyšovať počet denných študentov
Školy
budú tri kategórie škôl: univerzity, vysoké školy a odborné vysoké školy
môžu si brať úvery od bánk
domáce školy môžu so zahraničnými vytvárať spoločné študijné programy
ostávajú „lietajúci“ učitelia, ktorí vyučujú na toľkých školách, koľko zvládajú