Rečiam o rovnakej zubnej paste Colgate, priateľskému potľapkávaniu a klebeteniu pri nevypnutých mikrofónoch (summit G8 v Petrohrade) je koniec. Tonyho Blaira vystriedal Gordon Brown, ktorý má oproti svojmu predchodcovi rezervovanejšie postoje voči súčasnej americkej administratíve.
Nový britský premiér je pri moci už mesiac a v nedeľu pricestuje na prvú oficiálnu návštevu Spojených štátov. George Bush ho bude hostiť v prezidentskom sídle v Camp Davide.
Kritika ministrov
Brown má k spojenectvu s Washingtonom kritickejší vzťah ako jeho predchodca, najmä pre vojnu v Iraku. Už pri nástupe do funkcie avizoval, že sa bude viac snažiť o diplomatické riešenie konfliktov. Jeho blízki spolupracovníci vrátane nového šéfa diplomacie Davida Milibanda kritizovali jednostranný útok na Irak bez odobrenia medzinárodným spoločenstvom.
Zatiahnutie Británie do vojny prispelo k Blairovmu odchodu a dovtedy populárnemu premiérovi vyslúžilo prezývku „americký pudlík“. Dnes čelí obvineniam z prikrášľovania dôkazov a kritizujú ho, že nedostal od Busha nič za podporu invázie.
Biely dom pred pár týždňami iritovali vyhlásenia dvoch Brownových ministrov. Ich slová jasne naznačovali, že Británia ochladí nadštandardné spojenectvo so Spojenými štátmi.
„V 20.storočí bola sila krajiny často meraná tým, čo dokázala zničiť. V 21.storočí by sila mala byť meraná tým, čo dokážeme spoločne vybudovať,“ povedal minister pre medzinárodný rozvoj Douglas Alexander.
Tento výrok sa interpretoval ako jasný signál Washingtonu, že podľa Londýna politika izolacionizmu nefunguje a je čas na „medzinárodné riešenie globálnych problémov“.
Ďalší minister Mark Malloch Brown v rozhovore pre Daily Telegraph povedal, že Británia musí rozšíriť okruh svojich spojencov a predpovedal, že vzťahy medzi Londýnom a Washingtonom sa oslabia.
Aliancia sa nerozpadá
Premiér Gordon Brown sa pokúsil zachraňovať zlú atmosféru a vyhlásil, že bude pokračovať v blízkej spolupráci s americkým prezidentom.
„Nedovolíme, aby došlo k rozdeleniu pri riešení problémov, ktorým spolu čelíme,“ citovala ho BBC. Londýn chce spoločne s Washingtonom naďalej bojovať proti terorizmu a pokračovať v operáciách v Afganistane a Iraku. Aj inak kritický šéf diplomacie Miliband hovorí o Američanoch ako o najdôležitejších britských spojencoch.