Nie je ani rok na čele Japonska a väčšina zo 130 miliónov obyvateľov ho nemá rada.
Najmä tí chudobnejší mu nevedia prísť na meno. Výška minimálnej mzdy, 673 jenov (asi 6 dolárov) na hodinu, im veľa dôvodov na radosť nedáva. Na ich hlasy sa premiér Šinzo Abe v zajtrajších voľbách do japonského senátu veľmi spoľahnúť nemôže. Preferencie jeho Liberálnodemokratickej strany klesli za posledný rok až o polovicu.
Za silnejšie Japonsko
Päťdesiatdvaročný, najmladší premiér v povojnovej histórii Japonska sa vo svojom kresle napriek predpokladanej volebnej porážke môže udržať.
Nedostatok hlasov v hornej komore parlamentu mu však môže na dlho zviazať ruky. A na svoj sen o revízii pacifistickej ústavy, ktorá by Japonsku umožnila zohrávať väčšiu úlohu na medzinárodnej scéne, tak môže na najbližšie časy zabudnúť.
Od minulého roku, keď sa stal premiérom, na Abeho kedysi usmievavej tvári pribudlo viac vrások. Keď v septembri preberal úrad po Džuničirovi Koizumim, medzi voličmi bol populárny. Mohol za to jednak severokórejský vodca Kim Čong–il a aj sám Koizumi.
Abe sa stal v Japonsku hviezdou, keď Pchjongjang priznal zodpovednosť za únosy japonských občanov a razantný konzervatívec ich dostal domov.
Oproti Koizumimu pôsobil ľudskejšie, a keď po svojom zvolení zrušil návštevu kontroverznej svätyne Jasukuni, začalo sa blýskať na lepšie časy vo vzťahoch medzi Tokiom a jeho susedmi. Do Japonska dokonca po dlhých rokoch pricestoval čínsky prezident Wen Ťia–pao.
Ibaže posledných pár mesiacov vo vláde sa premiér Abe viac mračil, ako usmieval. Všetko to odštartoval škandál, pri ktorom vyšlo najavo, že vláda stratila asi 50 miliónov záznamov o dôchodcoch, na základe ktorých sa im vyplácajú dôchodky.
Dlho sa mu nedarilo s pretlačením ekonomických reforiem a za necelý rok prišiel až o troch ministrov. Jeden odstúpil pre podozrenie z korupcie, druhý pre svoje výroky o bombardovaní Hirošimi a tretí sa obesil po tom, čo vysvitlo, že spreneveril peniaze.
Medzinárodné spoločenstvo s obavami sledovalo vzrastajúce napätie medzi Tokiom a Pekingom, respektíve Soulom. Abeho vyhlásenie, že neexistujú nijaké dôkazy o zneužívaní kórejských žien japonskými vojakmi počas druhej svetovej vojny, vyvolalo rozhorčené ohlasy.
Abe sa dokonca musel v parlamente ospravedlniť. Tým urazil domácich patriotov. Aj keď si ich udobril podporou zákona o výučbe k národnej hrdosti, vo voľbách sa mu to môže vypomstiť.