Kedysi jedno z veľmi potrebných remesiel, ktoré najmä na juhu Slovenska živilo stovky ľudí - výroba cirokových metiel - je dnes na ústupe. Mestský človek vymenil metly za vysávače už pred desaťročiami a aj vidiek sa výrazne modernizuje.
Tradičný „čistiaci prostriedok“ používajú už len pôvodní obyvatelia dediny alebo chalupári. „Ešte pred pár rokmi sme vyrábali denne asi 400 metiel, dnes je to len polovica,“ hovorí Josip Gašparovski, jeden z mála výrobcov cirokových metiel na Slovensku.
S ich výrobou v Lupoči, dedinke pri Lučenci, začal asi pred desiatimi rokmi. Výroba metiel živila jeho rodinu celé desaťročia v srbskej Vojvodine. „Metly vyrábal vo veľkom môj otec i starý otec,“ hovorí 35–ročný muž. Srbsko a celá bývalá Juhoslávia boli voľakedy najväčšími výrobcami cirokových metiel v Európe.
Vojna Josipa vyhnala z domoviny na Slovensko. Zo Srbska do Lupoče dováža základný materiál, ktorým sú ostré štetiny cirokovej trávy. „Ročne priveziem asi 30– až 40-tisíc kilogramov. Sú to tri až štyri veľké kamióny.“
V dvoch starých domoch v Lupoči pracujú pri metlárskych strojoch traja zamestnanci. Prevádzka je najväčšia v dedine. „Ešte pred pár rokmi som uvažoval, že výrobu rozšírim do objektu bývalého roľníckeho družstva. Dnes sa to už zdá byť nereálne,“ hovorí Gašparovski.
Metly predáva veľkoobchodom za 50 korún. Kupujú ich najmä starší ľudia v dedinských predajniach zmiešaného tovaru. Pre nich sú výborným pomocníkom na čistenie priedomia.