Jeho rodina, rodina Adamsovcov, úsmev na tvári rozhodne nevyvolávala.Každý sa postavil, keď vstúpil do miestnosti. "Vyzeral ako hviezda. Bol bezchybne oblečený v dlhom čiernom kabáte a luxusnej bielej košeli. Totálne ovládal situáciu," povedal londýnsky finančník David McKenzie o Terencovi Georgeovi Adamsovi, hlave jednej z najvplyvnejších skupín organizovaného zločinu v Anglicku. Šéfa rodiny Adamsovcov, nazývanej tiež A-Team alebo Clerkwellský zločinecký syndikát, odsúdili v marci tohto roku na sedem rokov za daňové úniky a pranie špinavých peňazí. Jeho zločinecké impérium má údajne na svedomí okrem predaja drog a prania špinavých peňazí až do tridsať vrážd.
Bratia výpalníci
Terry sa narodil 18. októbra 1954 ako najstaršie spomedzi jedenástich detí do írskej katolíckej rodiny z robotníckej triedy a vyrástol v Islingtone, severne od Londýna. V pätnástich opustil školu a vydal sa na dráhu zločinu spolu so svojimi dvoma bratmi. O rok mladší Patrick je považovaný za jednu z vôbec najnásilnejších postáv britského podsvetia. Patsy, ako Patricka volali, bol hrubý nielen k nepriateľom rodiny. Pri jednom drogovom kšefte údajne odrezal kus ucha vlastnému synovi Davidovi. V rodine zodpovedal za problémy, ktoré si žiadali silové riešenia. Mladší Sean, zvaný tiež Tommy, bol zasa finančníkom klanu.
Súrodenci začali svoju kariéru vypaľovaním obchodníkov a stánkarov na pouličných trhoch v blízkosti ich domovskej oblasti Clerkenwellu. Neskôr sa presedlali na ozbrojené lúpeže, za jednu z nich si Patsy v 70. rokoch vyslúžil sedemročný trest.
Páni Londýna
Keďže Scotland Yard začal byť mimoriadne účinný pri potieraní lúpeží, Adamsovci, podobne ako po nich ďalšie londýnske gangy, obrátili svoju pozornosť na lukratívny obchod s drogami. Dílovanie bolo dovtedy z väčšej časti doménou amatérov, ktorí často predávali drogy skôr pre potešenie ako pre zisk a nemali šancu konkurovať profesionalizovaným organizovaným skupinám. Tie sa zamerali na uspokojovanie obrovského dopytu po marihuane akokaíne, ku ktorým sa v 90. rokoch pridala extáza.
A-Teamu sa rýchlo podarilo vydobyť si medzi londýnskymi gangmi dominantné postavenie. V roku 1991 strelil neznámy útočník do hlavy "Šialeného" Frankieho Frasera, člena konkurenčného gangu Richardsonovcov.
Konkurenčná írska rodina Reillyovcov sa pokúsila ohroziť nadvládu Adamsovcov nad Islingtonom. Patsy sa vybral do jednej z ich krčiem, kde jeho kumpán dourážal jedného z členov rivalského klanu. Nahnevaní Reillyovci sa išli vyzbrojiť a vrátili sa späť do podniku, kde našli nastraženú pascu, Adamsovci spustili paľbu na ich BMW.
Fraser aj Reillyovci síce paľbu prežili, no aj tak anglické podsvetie postupne pochopilo, aké nebezpečenstvo A-Team predstavuje.
"Adamsovcov odlišovalo od iných londýnskych gangov to, že chceli prekročiť hranice, ktoré ďaleko presahovali bežné teritoriálne ambície gangov," povedal kriminálny expert a autor Wensley Clarkson. "Napokon vlastnili prakticky celú ulicu barov v západnom Londýne, ktorú potrebovali na predaj drog. A ich činnosť sa rozšírila do miest ako Lincolnshire či do Španielska."
Strelci z motorky
Ich hrozivá povesť im značne uľahčovala prácu. "Už len ich meno vyvolávalo strach. Počul som o chlapíkovi, ktorý vlastnil bar v západnom Londýne. Ich ľudia jedného dňa prišli a jednoducho ho požiadali o kľúče. Odovzdal im ich a rýchlo vypadol," povedal Clarkson.
Pod Patsyho taktovkou si A-Team vypracoval charakteristický zabijacký rukopis - na obete strieľali zo športových motocyklov. Od určitého času padlo na nich podozrenie vždy, keď v londýnskom podsvetí niekto zomrel násilnou smrťou.
Aj vďaka tomu sa z Adamsovcov stala značka, z ktorej si neskôr spravili franchise. Iní gangstri platili za to, že mohli deklarovať príslušnosť ku klanu a získavať si tak rešpekt. Zneužitie korporátnej identity sa prísne trestalo. "Ten blbeček používa rodinné meno. Musí trpieť," povedal Terry Adams na jednej z nahrávok jeho odpočúvaných telefonátov.
Záhadné vraždy
Tvrdí boli nielen ku konkurencii, ale aj k vlastným spolupracovníkom, ktorí si s nimi zahrávali. Účtovník Terry Gooderham údajne obral bratov o 250 tisíc libier, ktoré pochádzali z predaja drog. V roku 1989 našli jeho telo spolu s telom jeho priateľky v Eppinskom lese.
O päť rokov neskôr čelil zas Gilbert Wynter, jedna z goríl Terryho Adamsa, obvineniam z vraždy bývalého špičkového skokana do výšky Clauda Moselya. Športovca, ktorý sa rekvalifikoval na drogového dílera, niekto takmer rozťal napoly samurajským mečom. Podozrenie padlo práve na Wyntera, ktorého však súd oslobodil. On sám o niekoľko rokov zmizol. Podľa jednej teórie práve preto, že podrazil svojho chlebodarcu. Za odmenu sa podľa legendy londýnskeho podsvetia stal súčasťou betónovej výstuže tamojšieho Miléniového dómu.
Záhadná smrť nebola v kruhoch Terryho Adamsa ničím výnimočným. Saula Nahomeho, dlhoročného pokladníka spolku, zastrelili na jeseň roku 1998 pred jeho domom. Vrahovia použili rovnakú metódu, akou sa so svojimi nepriateľmi zvykli porátať Adamsovci - streľbu z motorky. Podľa všetkého však stál za jeho smrťou konkurenčný klan.
Falošný aristokrat
Svoju skúsenosť s metódami A-Teamu mal aj finančník McKenzie, na ktorého Adams najprv pôsobil aristokratickým dojmom. Pri investovaní spojenom s praním špinavých peňazí pripravil rodinu približne o 1,5 milióna libier. Podľa McKenzieho sa ho potom Terryho švagor snažil presvedčiť, aby peniaze vrátil. Výsledkom bolo, že nos a ľavé ucho mu na tvári držali len vďaka kúskom kože.
Napriek násilnej povahe jeho denného zamestnania nebol McKenzie jediný, na koho sa Terry Adams snažil spraviť dojem človeka z lepších vrstiev. Žil vo veľkom, ale diskrétnom sídle na severe Londýna, vyzdobenom starožitným nábytkom a vzácnymi umeleckými predmetmi. Správal sa zdvorilo a uhladene, mal záľubu v kvalitnom víne a drahých autách, voľný čas trávil na jachte. Pravdepodobne len problémy s preukazovaním pôvodu majetku mu zabránili, aby nekúpil futbalový klub Tottenham Hotspur.
Za mrežami, no stále živí
Podobne ako v prípade iných mafiánov, aj Terrymu Adamsovi a jeho spolupracovníkom sa dlho darilo unikať spravodlivosti vďaka korumpovaniu a zastrašovaniu. Na uväznení šéfa klanu sa napokon podieľalo viacero agentúr vrátane daňového úradu a rôznych policajných zložiek. Zásadnú úlohu však zohrala tajná služba MI5, ktorá sa po páde železnej opony nemusela viac zaoberať bojom proti komunistickému bloku a keďže írsky terorizmus bol rovnako na ústupe, zamerala svoju pozornosť na drogy. Jej agenti Adamsa niekoľko rokov sledovali a odpočúvali.
Mnohé z toho, čo nahrávky odhalili, bolo desivé. Na jednej z nich si kriminalisti vypočuli toto: "Keď niekoho niečím udriem, tak im narobím škodu. Išiel som za tým debilom... a ruplo mi. Na život môjho decka jeho koleno normálne vyletelo... celé biele, celá kosť."
V máji 2003 Adamsa zatkli a obvinili z prania špinavých peňazí, krátenia dane a obchodovania s kradnutým tovarom. Z podobných zločinov obvinili aj jeho manželku Ruth. Po rokoch právneho kľučkovania sa napokon so žalobcami dohodol a vo februári 2007 sa priznal, neskôr mu vymerali sedemročný trest. Na slobode sa však môže ocitnúť už v roku 2011. Súčasťou dohody bolo aj oslobodenie manželky spod všetkých obvinení.
Keď novinári žiadali jedného z popredných britských expertov na tamojšie podsvetie, aby zhodnotil, aký bol gang Adamsovcov, odpovedal: "Pozrite, pokiaľ vám to neprekáža, bol by som radšej, keby ste moje meno vôbec nepoužili. Viete, ja si vôbec nemyslím, že by boli minulosťou."
Foto - internet
Zdroje: The Independent, The Sunday Times, The Times, Metro, BBC
Adamsovo sídlo za 2 milióny libier pôsobí skôr diskrétne, ako nabubralo. |
V máji 2003 Adamsa zatkli a obvinili, no trest mu udelili až vo februári tohto roku. |