Moldavsko: kto neodišiel, chystá sa

Je parné letné poludnie a vinár Vasil prácou zhrubnutými rukami s hrdosťou máva strapcom hrozna. „Stačí, keď ešte raz poprší a bude to krásna úroda.“

Pamätník v Tiraspole pripomína krátku vojnu medzi Moldavskom a podnesterskými separatistami z roku 1992.FOTO – SITA/APPamätník v Tiraspole pripomína krátku vojnu medzi Moldavskom a podnesterskými separatistami z roku 1992.FOTO – SITA/AP

Je parné letné poludnie a vinár Vasil prácou zhrubnutými rukami s hrdosťou máva strapcom hrozna. „Stačí, keď ešte raz poprší a bude to krásna úroda.“

Okolo sú desiatky hektárov novovysadených viníc. „Keď dobre predáme, hneď kúpim ďalšie sadenice,“ dodáva. Vasil a jeho susedia sú jedni z posledných Moldavčanov, ktorí ešte veria v šťastnú budúcnosť svojej krajiny.

Posledný kút Európy

Miesto je podľa štatistík najchudobnejšou krajinou Európy. Aj najzabudnutejšou. Dôchodcovia sa tu musia uspokojiť s penziou niekoľko desiatok dolárov, učiteľ dostáva tak stovku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu tu nemáte pocit nejakej katastrofy. Sedemstotisícový Kišiňov, hlavné mesto Moldavska, je plný sovietskych rozpadajúcich sa panelákov, voda občas netečie a stav kanalizácie je vraj katastrofálny. Trolejbusy a mikrobusy vás však pomerne rýchlo dopravia takmer všade.

A samozrejme - každý má mobil, pokiaľ možno posledný model. Z predvojnového Kišiňova, ktorý bol tak ako väčšina terajšieho Moldavska súčasťou Rumunska, vinou vojny a sovietskeho komunizmu veľa nezostalo. Dva nádherné parky v centre so storočnými stromami sú však pekne upravené. Medzi nimi je katedrála a vodotrysky.

„Moldavčania sú pracovití, ešte ich to našťastie neprestalo baviť,“ vysvetľuje dôvod prekvapujúco utešenej moldavskej reality český veľvyslanec v Kišiňove Petr Kypr.

SkryťVypnúť reklamu

O pracovitosti Moldavčanov sa môže na vlastnej koži presvedčiť veľká časť Európy, nielen tej východnej, ale i západnej. Počet Moldavčanov, kto­­rých­ bieda vyhnala za prácou do cudziny, sa odhaduje na najmenej milión ľudí. Domov posielajú miliardu dolárov, teda vlastne ešte jeden moldavský štátny rozpočet.

Za prácou do cudziny

Väčšina Moldavčanov okrem tradičného Ruska, kam nepo­trebujú víza, mieri za prácou do južnej Európy, do krajín ako Taliansko či Francúzsko. Moldavčina, podľa prevažujúceho názoru „nárečie“ rumunčiny, je tiež románskym jazykom.

Korupcia je, podobne ako v iných chudobných krajinách, všadeprítomná. Bez úplatkov nejde nič, od prechodu hraníc cez lekára až po vysoké školy.

„Nemám s učením problémy, ale napriek tomu musím pri skúškach profesorov podplácať, aby mi napísali známku, ktorá mi patrí,“ hovorí pred ekonomickou fakultou kišiňovskej univerzity študent Stepan. Až doštuduje, má rovnako ako väčšina mladých jasno – vezme diplom a rovno za hranice.

SkryťVypnúť reklamu

Zašlé sovietske časy

Ešte pred dvadsiatimi rokmi to bolo naopak. Moldavsko, krajina vína, obilia, ovocia, bolo miestom hojnosti, kam sovietska armáda posielala dôstojníkov na pokojný dôchodok.

Lenže počas rozpadu Sovietskeho zväzu pred 16 rokmi vyhlásili na priemyselnom východe ruskí separatisti pol­milió­­novú Podnesterskú republiku.

Občianska vojna a rozdelenie krajiny položili Moldavsko na kolená. Potom prišla ruská finančná kríza v roku 1998. Tým posledným bolo embargo na moldavské víno, ktoré vyhlásil Putin v snahe prekaziť zbližovanie Moldavska s Európskou úniou a NATO. Únia po rozšírení o Rumunsko, ktoré považuje Moldavsko prinajmenšom za svoju „sesterskú“ krajinu, našťastie pre Kišiňov vyčlenila miliardu eur na budúce tri roky (len Palestína dostáva viac).

SkryťVypnúť reklamu

Keď v lete trochu zaprší, urodí sa v Moldavsku všetko, na čo si spomeniete. „Vždy tu bolo čo jesť,“ hovoria Moldavčania o svojej Bohom požehnanej krajine. Teda tí, čo v nej zostali a nechcú odísť. Je ich však každý rok o stotisíc menej.

Autor: Kišiňov Lidové noviny

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 586
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 303
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 120
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 338
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 913
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 862
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 395
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu