Briti sa radi bavia o počasí a lamentovanie nad dažďom k nim patrí ako čaj o piatej. Cestou do práce svieti slniečko, o chvíľu sa zatiahne a spustí poriadny lejak. Pre Brita skvelá téma na rozhovor.
Aj tohtoročný tenisový Wimbledon koncom júna potrápili búrky. Vtedy ešte len málokto tušil, že Anglicko zažíva najdaždivejší začiatok leta v histórii. Vlhkosť sa meria od polovice 18. storočia, tohtoročné hodnoty sú však rekordné.
Rekord od čias Napoleona
Od mája v Anglicku a Walese spadlo 38,7 centimetra zrážok. Tieto čísla sú dvakrát vyššie, ako je bežný priemer a prekonali aj rekord z roku 1789, keď vypukla Veľká francúzska revolúcia.
Výdatné zrážky zapríčinili najväčšie povodne od konca druhej svetovej vojny. Pamätníci však hovoria, že tohtoročné záplavy vyzerajú ešte horšie a narobili aj vyššie škody.
Medzi najviac postihnuté regióny patrí juhozápadné grófstvo Gloucestershire, kde zostalo bez tečúcej vody až 350–tisíc ľudí. Dvaja ľudia včera zahynuli v Tewkesbury, keď sa snažili vypumpovať vodu zo zaplaveného ragbyového ihriska.
Odborníci však rátajú s tým, že hladiny riek Severn a Temža už nebudú rásť.
Vysoká voda môže ešte ohroziť univerzitné mestečko Oxford, kde je postihnutých 900 domácností.
Záplavám sa podrobne venuje aj bulvárna tlač, ktorá varuje pred epidémiami. Pitnú vodu totiž mohli znečistiť kanalizačné splašky, ktoré obsahujú nebezpečné baktérie a vírusy. Experti však obavy považujú za prehnané.
Globálne otepľovanie?
Na ostrovoch sa diskutuje aj o tom, či je za záplavy zodpovedná zmena klímy. Vedci však zatiaľ odmietajú spájať tieto veci.
„Možno povedať, že pre otepľovanie planéty možno očakávať viac extrémnych udalostí. Nemožno však jednu konkrétnu udalosť pripísať klimatickej zmene,“ povedal expert na klimatické extrémy Malcolm Haylock pre BBC.
Voda napáchala škody za tri miliardy libier najmä na domoch, infraštruktúre a zdevastovala aj úrodu farmárov.
Autor: hud