Detí v domovoch ubúda

Počet detí v ústavnej starostlivosti sa neustále znižuje. Záujemcovia o adopciu alebo pestúnsku starostlivosť sa môžu obrátiť na úrad sociálnych vecí a rodiny alebo na neziskovú organizáciu

Aj deti, ktoré ešte iba hľadajú náhradných rodičov, sa rady hrajú. Snímka je z ostravského Detského domova Na Vizině. ILUSTRAČNÉAj deti, ktoré ešte iba hľadajú náhradných rodičov, sa rady hrajú. Snímka je z ostravského Detského domova Na Vizině. ILUSTRAČNÉ (Zdroj: ČTK)

Návrat.

Priemerná dĺžka pobytu dieťaťa v detskom domove vlani klesla na štyri roky a jeden mesiac. Podľa štatistiky ministerstva sociálnych vecí bola ešte pred rokom dlhšia o osem mesiacov.

"Je to jednoznačne na prospech detí," povedala Mária Marcinová, riaditeľka odboru sociálno-právnej ochrany detí z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

Ku koncu minulého roku bolo na Slovensku 98 detských domovov, z toho 81 štátnych, 17 cirkevných a iných neštátnych. Za posledných šesť rokov výrazne poklesol počet detí v ústavnej starostlivosti. Kým v roku 2001 ich v nej bolo 6508, vlani už len 5983. Naopak, počet detí v náhradných rodinách stúpa. Za posledných šesť rokov sa ich počet zvýšil o 1300. Kým v roku 2004 bolo do náhradnej starostlivosti zverených 1652 detí, vlani to bolo 2024 detí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najväčší záujem je o adopcie

Žiadosť o zapísanie do zoznamu žiadateľov náhradnej rodinnej starostlivosti budúci rodičia podávajú na úrady práce, sociálnych vecí a rodiny. Komplexné informácie o náhradnej rodinnej starostlivosti poskytujú aj akreditované centrá Návrat v Bratislave, Žiline, Banskej Bystrice, Prešove alebo v Košiciach.

V súčasnosti úrady evidujú 834 žiadateľov o náhradnú rodinnú starostlivosť. Najviac, 575 si chce deti adoptovať, ostatní sa chcú o ne starať ako pestúni.

Práve pestúnska starostlivosť je jediným typom náhradnej starostlivosti, v ktorej nenastal nárast. "Vlaňajší pokles o vyše sto takto umiestnených detí spôsobili najmä legislatívne zmeny, ktoré rozšírili okruh detí s nárokom na príspevok aj o nezaopatrené deti zverené do náhradnej osobnej starostlivosti. Starí rodičia alebo iné blízke osoby, ktoré opatrovali dieťa, sa presunuli z pestúnskej starostlivosti do náhradnej osobnej starostlivosti," vysvetľuje Mária Marcinová. Dodáva, že tento vzťah je takto prirodzenejší.

SkryťVypnúť reklamu

Osvojených bolo vlani 354 detí, z toho tridsať do cudziny.

Deťom je v rodinách lepšie

"Ak chceme skutočne riešiť problém opustených detí v detských domovoch mali by sme ich zbaviť pocitu opustenosti. Dieťa potrebuje vedieť, že má ľudí, ktorí sú jeho od hlavy po päty, ktorí ho milujú za každých okolností," hovorí Marek Roháček z mimovládnej organizácie Návrat.

Tá od svojho vzniku v roku 1993 podporuje myšlienku a realizáciu starostlivosti o ohrozené a opustené deti výlučne v rodinnom prostredí. "Filozofia Návratu spočíva v myšlienke, že každé dieťa si zaslúži vyrastať v rodine. Ak nemôže vyrastať v tej, v ktorej sa narodilo, najlepším riešením je náhradná rodina. Niekedy je aj neúplná vždy lepšia, ako keby vyrastalo v detskom domove," vysvetľuje Marek Roháček, predseda predstavenstva.

SkryťVypnúť reklamu

Návrat poskytuje budúcim rodičom, manželským párom alebo slobodným jednotlivcom komplexné odborné služby v oblasti náhradnej rodinnej starostlivosti a pri sanácii rodinného prostredia. Za čas existencie našli nový domov takmer päťsto deťom.

Pôvod nerozhoduje

"Budúci rodičia mávajú najväčšie obavy z neznámeho pôvodu dieťaťa. Je preto dobré, ak sa náhradní rodičia zaoberajú nielen dieťaťom, ale aj jeho minulosťou, prostredím, z ktorého prišlo, a okolnosťami, ktoré vlastne umožnili, aby sa práve toto dieťa stalo súčasťou ich rodiny," hovorí Katarína Kleinová, psychologička Návratu.

Pre mnohých je dôležitý alebo rozhodujúci pôvod dieťaťa. "To je veľmi citlivá záležitosť, ktorá má svoje pevné miesto v príprave. Ak vidím u žiadateľov, ktorí možno preferujú biele dieťa, nejaké zaváhanie, tak to zvyčajne využijem na osvetu. Niektorí napríklad nevedia, že v ústavoch prežíva svoje ranné detstvo množstvo zdravých rómskych detí jednoducho preto, lebo neexistuje dostatok žiadateľov, ktorí by takéto dieťa dokázali prijať. Ak sú žiadatelia od začiatku prípravy rozhodnutí, že chcú biele dieťa, tak to musíme rešpektovať. Oni robia rozhodnutie na celý život a oni zaň prijímajú zodpovednosť," hovorí psychológ Juraj Végh.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa jeho kolegyne Eleny Sládekovej si niektorí ľudia nechávajú dvierka pre rómske dieťatko pootvorené, aj keď v dotazníku, ktorý im dajú vyplniť na úrade, uvedú, že chcú biele dieťa. Stáva sa, že napokon prijmú dieťa, ktoré má niekedy i výrazné rómske črty. Rozhodujúcim momentom je zoznámenie sa s náhradným rodičom,

A čo býva najväčšou dilemou náhradných rodičov? Elena Sládeková hovorí, že cítia dilemu, ktorá by sa dala vyjadriť otázkou: "Budem to dieťa milovať tak, ako by som miloval svoje vlastné? Ako však môžu vedieť, ako by milovali svoje vlastné dieťa? Preto im odpovedám: "Asi ho skôr budete milovať inak, ale hlavné je, aby ste ho ľúbili najviac, ako vládzete."

Náhradní rodičia musia absolvovať trojmesačnú prípravu na svoju budúcu úlohu. Podľa psychológov je tento čas a priestor potrebný na to, aby sa u žiadateľov, obrazne povedané, naštartovalo povedomie, že sa stávajú náhradnými rodičmi. "V príprave sa snažíme konfrontovať pomerne časté presvedčenie žiadateľov, že ak si otvoria celé srdce, dušu a budú žiť len pre svoje vytúžené dieťa, všetko bude klapať úplne na jednotku, vysvetľuje Sládeková.

SkryťVypnúť reklamu

Minulý rok v Návrate pripravili 90 záujemcov o náhradné rodičovstvo. Išlo o manželské páry alebo individuálnych záujemcov.

Existuje hlas krvi?

Český psychológ Zděnek Matejček sa domnieva, že "neexistuje hlas krvi. Dieťa prijíma za matku tú osobu, ktorá sa k nemu matersky správa". Podľa neho adoptívni rodičia, pestúni či iní vychovávatelia dieťaťa v náhradnej rodinnej výchove sú psychologicky pravými rodičmi, ak skutočne prijmú dieťa za svoje.

Potvrdzuje to aj výpoveď pätnásťročnej Dariny Nemcovej z Nových Zámkov. Vyrastala v detskom domove, kde si neuvedomovala, čo je to rodina, mať komu povedať mama, tešiť sa z prítomnosti súrodencov, pomáhať si, riešiť spoločne problémy. V školskej úvahe Keby som bola bohatá, ktorú uverejnil dvojmesačník Nebyť sám, napísala: "Keby som mala milión, venovala by som ho ľuďom, ktorí by boli ochotní si osvojiť deti, čo opustili vlastní rodičia. Aby aj ony mohli mať taký domov, aký mne dali moji pestúni."

SkryťVypnúť reklamu

Katarína Baraničová, dnes predsedníčka Asociácie náhradných rodín, si pred štrnástimi rokmi vzala k svojmu polročnému synovi do pestúnskej starostlivosti troch súrodencov vo veku sedem, šesť a štyri roky. Onedlho sa jej narodil ďalší syn. Hovorí, že odvahu na to nepotrebovala. Skúsenosti z ich výchovy sa chystá zužitkovať v diplomovej práci, ktorou chce zavŕšiť svoje štúdium na Katedre sociálnej práce Pedagogickej fakulty UK v Bratislave. Bude písať o možnostiach pre mladých po skončení pestúnskej starostlivosti. Doma jej drukuje päť dospievajúcich synov a dcér.

Formy náhradnej starostlivosti o dieťa v rodine

Adopcia a osvojenie: sú dva výrazy na ten istý právny vzťah. Pri adopcii prijímajú manželia alebo jednotlivec opustené dieťa a nadobúdajú k nemu rovnaké práva a povinnosti, akoby boli jeho biologickí rodičia.

SkryťVypnúť reklamu

Pestúnska starostlivosť: je forma štátom finančne podporovanej a sledovanej náhradnej rodinnej starostlivosti. Môže mať dlhodobý aj krátkodobý charakter. Pestúni nie sú zákonnými zástupcami zvereného dieťaťa. Najbežnejšie zaniká uplynutím osemnásteho roku veku dieťaťa. Väčšina detí však v rodinách zostáva aj potom.

Náhradná osobná starostlivosť: prakticky sa často využíva na prechodné preklenutie starostlivosti o dieťa skôr členom širšieho príbuzenstva.

Deťom pomáha projekt Všetci sú doma

Fungujúcim náhradným rodinám finančne pomáha nezisková organizácia SPACE.

Už tri roky je pri živote jej projekt Všetci sú doma.

"Rodinám poskytujeme finančnú pomoc na rôzne voľnočasové aktivity pre deti, ale aj pre rodičov," povedala riaditeľka organizácie Eva Kelley.

SkryťVypnúť reklamu

"Môže ísť napríklad o zaplatenie poplatkov za krúžky, športové a spoločenské akcie, letné pobyty v táboroch, alebo o úhradu agentúrnych poplatkov pri zahraničných študijných pobytoch, či brigádach. Rodina, ktorá nás požiada o takúto pomoc, však nedostáva peniaze na ruku, môžeme jej zaplatiť aktivitu, ktorú si vyberie," hovorí Kelley.

Náhradné rodiny môžu získať finančnú pomoc aj pri stredoškolskom a vysokoškolskom vzdelávaní detí. SPACE môže uhradiť doučovanie, poplatky za prípravné kurzy na prijímacie pohovory, výdavky spojené so štúdiom, ako sú školné, cestovné, ubytovanie alebo stravné.

"O finančnú pomoc sa môžu uchádzať aj samotní náhradní rodičia. Projekt podporuje ich vzdelávacie aktivity. Väčšinou ide o poplatky za externé štúdium na vysokých školách, rekvalifikačné kurzy alebo kurzy na zvýšenie profesionálnej kvalifikácie rodičov," hovorí Eva Kelley. Túto výhodu zatiaľ využívajú v prevažnej miere matky, študujúci náhradný otec je zatiaľ iba jeden.

SkryťVypnúť reklamu

V databáze neziskovej organizácie SPACE je momentálne asi 150 náhradných rodín so 450 deťmi.

Dôležité kontakty

Centrum Návrat v Bratislave

Šancová 42

Tel.: 02/ 524 44 361

Infolinka nielen o adopcii: 0907/808080

navrat@ navrat.sk

www.navrat.sk, www.adopcia.sk

Centrum Návrat v Prešove

Bayerova 8

Tel.: 051/7711 679

Centrum Návrat v Bardejove

Radničné nám. 12

Tel: 054/4795 498

Mobil: 0918/653 818

Centrum Návrat v Banskej Bystrici

Komenského 21

Tel: 048/414 38 97, 0907/518 180

Centrum rodičovských zručností Bazalka

Majerská cesta 65

Mobil: 0918/653 817

Centrum Návrat v Žiline

Predmestská 24, 010 01 Žilina

Tel: 041/723 4273

SkryťVypnúť reklamu

Poradenské miesto Návrat v Trenčíne

Mobil: 0907/706523

Poradenské miesto Návrat v Košiciach

Mobil: 0918/085 024

Poradenské miesto Návrat v Trnave

Mobil: 0904/911 400

Aktuálne kontakty na Kluby náhradných rodín nájdete na

www.navrat.sk a www.adopcia.sk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 541
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 232
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 983
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 009
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 950
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 822
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 453
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu