Dilema už na štarte: kde hrať o zlato?

Sme tam, kde sme boli vlani v máji. Akurát eufória sa už pominula. Vystriedali ju rozpaky. Bratislava má problémy s lokalitou pre všešportovú halu, o ktorej potrebe sa hovorí najmenej päť rokov.

BRATISLAVA. Slovákom hrozí to, čo sa stalo Čechom: že budú musieť prosiť, aby niekto za nich zaskočil. Pred viac ako 14 mesiacmi im pririekli historicky prvý svetový hokejový šam­pionát, ale až dnes sa rozhodne, kde bude stáť hlavná aréna MS 2011. Aj to len možno.

To je, pravdaže, katastrofický scenár, no Slovensko je skutočne len tam, kde bolo 19. mája 2006, keď na kongrese svetovej hokejovej federácie v lotyšskej Rige až prekvapujúco presvedčivo získalo právo usporiadať svetový šampionát 2011. Kde bude stáť hlavná aréna? Nevedno. Kto bude investorom jej výstavby? Kto ju bude financovať? Kto vlastniť alebo prevádzkovať? Jasnej odpovede ani na jednu z otázok sa nedočkáte.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Aj vláda je opatrná. Pravdepodobne najmä preto, že zažíva tlak z dvoch strán: okrem „hokejovej haly“ treba riešiť aj reprezentatívny futbalový šta­dión. Jedno aj druhé súri. Dokopy ide o investície vo výške najmenej piatich miliárd korún.

Ani k jednému, ani k druhému zatiaľ nezaujala stanovisko. Debatu o spoločnom materiáli ešte vlani prerušila a hoci požadované spresnenie už dávnejšie dostala, zatiaľ ho opätovne nezaradila na prerokovanie. V prípade haly sa zatiaľ má na čo vyhovárať.

Ideál: medzi mostami

Hokejový zádrh nastal už na samom začiatku. V otázke lokality multifunkčnej športovej haly, ktorá má byť hlavným dejiskom budúceho šampionátu.

Sprvu sa všetko zdalo jasné: vyrastie v zdanlivo ideálnej polohe na petržalskej strane medzi dvoma mostami Apollo a Prístavným. „Umiestnenie blízo centra zvýši atraktivitu haly,“ tvrdil bratislavský primátor Andrej Ďurkovský, v čom mal nesporne pravdu.

SkryťVypnúť reklamu

Proti tejto lokalite však už dávnejšie vznášali námietky niektorí odborníci, ktorí upozorňovali, že mosty a hrádza vy­medzujú veľmi stiesnené pomery na reprezentatívnu stavbu s predpokladanou kapacitou naj­menej 12-tisíc divákov, ktorá potrebuje značné zázemie.

Magistrát napriek tomu ostal do nej priam zamilovaný: „Z hľadiska pripravenosti územia a územnoplánovacej dokumentácie je lokalita najlepšou alternatívou.“

Mesto je v koncoch?

Nedávno však primátor priznal, že existuje aj iný, aktuálnejší problém: z 52-tisíc štvorcových metrov vlastní mesto iba 18-tisíc. Magistrát síce urobil isté kroky, dokonca časť pozemkov ponúkol na výmenu, ale kľúčové sú pozemky Slovenskej technickej univerzity, ktorej akademický senát aj správna rada sa rozhodli predať ich formou verejnej súťaže. To nevieme riešiť, usúdil a napísal prezidentovi aj premiérovi.

SkryťVypnúť reklamu

Pritom pozemok za symbolickú korunu je to jediné, čo mesto mieni vložiť do budúcej haly.

Ďurkovský si však myslí, že „to je dosť veľký vklad tu v centre Bratislavy“.

Zväz je asi za letisko

„Čas beží a stojíme na mŕtvom bode,“ skonštatoval šéf marketingu hokejového zväzu Martin Ryba. „Pripravujeme sa aj na náhradné riešenie.“

Záložným variantom sú pozemky pri Letisku Milana Rastislava Štefánika.

„Podľa môjho názoru priestory pri letisku poskytujú možnosti na veľkolepejšie riešenie, ale my ako ministerstvo nemáme právo a ani nemienime zasahovať do problému, ktorý je plne v kompetencii mesta a zväzu,“ vraví generálny riaditeľ sekcie športu ministerstva školstva Pavol Macko, predtým generálny sekretár hokejového zväzu.

„Pravdepodobne aj zväz by bol skôr za túto lokalitu, ale to sa musíte spýtať jeho funk­cionárov.“

SkryťVypnúť reklamu

Hokejoví funkcionári sú však pred dnešným ďalším kolom rokovaní s magistrátom opatrní. Aj Ryba: „Nerád by som, aby sa predčasné vyhlásenia obrátili proti záujmom zväzu.“

Architekt Petro: Prespal sa rok

BRATISLAVA. Igor Petro je známy najmä ako hlavný architekt tatranských kandidatúr na zimné olympiády, ale dlhšie bol aj odborným konzultantom sekcie športu ministerstva školstva.

„S požiadavkou zapracovať výstavbu multifunkčnej športovej haly do územného plánu hlavného mesta sme sa obrátili ešte na Jozefa Moravčíka,“ pripomína. Od konca jeho volebného obdobia na poste primátora (2002) uplynulo už päť rokov. „Takáto hala, ale aj národný futbalový štadión sú mesto­tvorné prvky, preto musia byť definované v územnom pláne mesta,“ myslí si Petro.

SkryťVypnúť reklamu

Magistrát napokon viacúčelovú halu včlenil do plánu zóny Celomestské centrum – časť Petržalka a vyhradil pre ňu územie medzi dvoma mostami.

Ministerstvo školstva však aj na základe Petrovho posudku s takým riešením nesúhlasilo. Predstavovalo si multifunkčnú halu (s možnosťou využitia aj na atletiku, gymnastiku, loptové hry, cyklistiku a pod.) s dvoma arénami s ľadovými plochami s prepojením na jednej podlažnej úrovni a v optimálnom prípade v jej susedstve otvorenú plochu pre verejnosť i curlingovú dráhu. Keďže rátalo aj s jej využitím na svetové športové podujatia, upozornilo na potrebu veľkého počtu parkovacích miest, vstupného námestia, pešej dostupnosti od staníc ťažiskovej hromadnej dopravy, doplnkového vybavenia pre médiá, sponzorov a komerciu. „Nie je to možné riešiť v danom, plošne obmedzenom území,“ skonštatovalo ministerstvo v stanovisku.

SkryťVypnúť reklamu

„Dva mosty a dunajská hrádza s ochranným pásmom vás limitujú. Tam sa takáto hala so všetkým potrebným zázemím, ktorá navyše musí žiť 24 hodín, aby sa uživila, jednoducho nezmestí,“ kategoricky tvrdí Ing. arch. Petro. „Žiadali sme, aby mesto okamžite začalo hľadať inú lokalitu.“

Podľa Petra sú aj iné možnosti. „Okolie letiska s predpokladaným napojením na železničnú sieť je určite lepšie riešenie,“ myslí si. „Svojho času sa hovorilo aj o oblasti zvanej Kapitulský dvor smerom na Berg, kde mal vyrásť tzv. západný rozvojový pás. Uvažovali sme, či by tam nemohol vyrásť športový komplex a v rámci neho okrem všešportovej haly aj národný futbalový štadión. Pozemky však vraj patria cirkvi a neskôr sa už táto zaujímavá alternatíva nespomenula.“

SkryťVypnúť reklamu

„Stratil sa najmenej rok a teraz sa s vyplazeným jazykom rieši to, čo mohlo a malo byť jasné dávno,“ tvrdí architekt a dodáva, „najmä ak športový zväz podáva kandidatúru na svetový či európsky šampionát, ktorá vyžaduje nový objekt a čaká finančnú podporu štátu.“

(mo)

Nádej, eufória, rozpaky

August 2005: Slovenský zväz ľadového hokeja podal oficiálnu kandidatúru na usporiadanie MS 2011.

19. mája 2006: Na Slovensku zavládlo nadšenie: vo voľbách dejiska MS na kongrese Medzinárodnej hokejovej federácie v Rige sme dostali 70 hlasov, kým Švédsko 20 a Maďarsko 14.

4. októbra 2006: Slovenská vláda prerušila rokovanie o návrhu na postup pri výstavbe futbalového štadióna a viacúčelovej športovej haly s prioritou využitia na hokejové MS 2011 s tým, že žiada doplniť alternatívne riešenia. Medzičasom jej ich ministerstvo školstva zaslalo, ale materiál sa doteraz nedostal na program vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Apríl 2007: Primátor Bratislavy písomne potvrdil hokejovému zväzu pridelenie pozemku v Petržalke medzi dvoma mostami.

4. apríla 2007: „Odhadovaná dĺžka výstavby haly je 18 - 24 mesiacov, a preto by sme jej základný kameň chceli položiť najneskôr na jar 2008, aby na jar 2010 bola hotová a pracovalo sa už len na finalizácii okolia,“ povedal marketingový riaditeľ zväzu Martin Ryba pre televíziu Markíza.

4. júla 2007: Mestské zastupiteľstvo odsúhlasilo výmenu amfiteátra na Búdkovej ceste aj s pozemkami takmer 28-tisíc štvorcových metrov za vyše 8000 m2 medzi mostami pod podmienkou, že Apollo aréna (podľa obchodného registra spoločnosť vo vlastníctve Luka and Bramer) zaplatí mestu 150 miliónov Sk. Podľa Bratislavských novín je hodnota ne­hnuteľností mesta 427 miliónov (náklady na zbúranie amfiteátra však 55 miliónov), kým získaných pozemkov 47 miliónov.

SkryťVypnúť reklamu

Júl 2007: Hokejový zväz založil stopercentnú dcérsku spoločnosť Aréna 2011.

17. júla 2007: Primátor Bratislavy zástupcom zväzu priznal, že mestu sa dosiaľ podarilo vykúpiť len časť pozemkov medzi mostami. Prezidenta aj premiéra listom informoval, že rozhodujúca časť je vo vlastníctve Slovenskej technickej univerzity, ktorá sa ich rozhodla predať formou verejnej súťaže. Ďalšie kolo rokovaní stanovili na 26. júla.

(mo)

Ryba lokalitu nepreferuje

Výkonný riaditeľ marketingu hokejového zväzu Martin Ryba pred dnešným ďalším kolom rokovaní na magistráte hlásil všeobecný útlm informácií. „Nerád by som, aby sa predčasné vyhlásenia otočili proti záujmom zväzu.“ Na otázku či pribudla k dvom známym tretia lokalita odpovedal záporne. Istým signálom však je, že Ryba nepreferuje lokalitu medzi dvoma mostami. Podľa neho bude vrecou mesta, aký si zvolí model prípadného vstupu do akciovej spoločnosti Aréna 2011, alebo či sa rozhodne pre symbolický prenájom za korunu.

SkryťVypnúť reklamu

(ju)

Kliknite - obrázok zväčšíte.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 580
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 298
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 711
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 107
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 331
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 920
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 860
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 403
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu