V juhoafrických médiách sa nanovo prepiera špinavá bielizeň z obdobia apartheidu. Konkrétne ide o trenírky napustené jedom, ktoré mal pre aktivistu Afrického národného kongresu (ANC) Franka Chikaneho (na snímke SITA/AP) s úmyslom otráviť ho, pripraviť vtedajší minister pre právo a poriadok Adriaan Vlok.
Vlok je dnes distingvovaný dôchodca, ktorý po úspešných pamätiach píše politicky motivovanú literatúru faktu. Chikane ako vysokopostavený funkcionár ANC pracuje v prezidentskej kancelárii.
Niekdajší aktivista v roku 1989 absolvoval sériu ciest po Európe, počas ktorých agitoval proti apartheidu. Juhoafrická tajná služba mu na jednu z nich pribalila otrávené trenírky. Chikane si ich našťastie neobliekol.
Čisté nohy
Prípadom sa v 90. rokoch zaoberala postapartheidová Komisia pravdy a zmierenia, ktorá Vlokovi nič nedokázala. Bývalého ministra však svedomie hrýzlo natoľko, že vlani v zápale biblickej symboliky pred televíznymi kamerami Chikanemu umyl nohy.
Juhoafrická prokuratúra si jeho krok vysvetlila ako priznanie. Začiatkom júla Vlokovi doručila žalobu, ktorá údajne obsahuje „nové a nezvratné dôkazy”. Obvinený je aj bývalý policajný prezident Johan van der Merwe.
Juhoafrická tlač ako najpravdepodobnejší zdroj údajných dôkazov identifikovala legendárneho apartheidového atentátnika Eugena de Kock. De Kock v osemdesiatych rokoch riadil operácie tajnej služby na farme Vlakplaas, kde zmizli desiatky černošských disidentov.
Postapartheidová justícia z neho vyrobila univerzálneho obetného baránka, keď ho v roku 1999 odsúdila na 212 rokov väzenia. De Kock počas procesu prekvapil celú krajinu, keď sa ani nepokúsil o obvinenia podeliť s prominentmi apartheidu. Niekoľkoročný pobyt vo väzení zrejme de Kocka priviedol na iné myšlienky. V čerstvej žalobe sa údajne spomínajú jeho správy o dianí na farme Vlakplaas.
Vinní
Kabinet vraj bol pravidelne informovaný o všetkých zásahoch tajnej služby proti disidentom vrátane zásahu proti Frankovi Chikanemu. Ak de Kockove správy naozaj existujú a sú autentické, usvedčia zo spoluviny nielen Vloka, ale aj bývalého juhoafrického prezidenta Fredericka de Klerk .
De Klerk bol jedným z mála prominentov apartheidu, ktorí ochotne spolupracovali s Komisiou pravdy a zmierenia. On sám vyhlásil, že o aktivitách tajnej služby namierených proti disidentom nevedel.
Autor: Pre SME Roman Lipták, Johannesburg