Na letisku v Sofii so sestričkami pristáli aj ich bolestivé príbehy o mučení a znásilňovaní z väzenia. Skôr, ako sa z nich stihli vyrozprávať, zaútočili na bulharskú vládu, že pre ich oslobodenie urobila príliš málo.
Žaloby na ministrov
Niektoré sestričky a ich príbuzní po návrate domov obvinili zo svojho utrpenia aj bulharské úrady.
Chcú zažalovať súčasných i bývalých predstaviteľov ministerstva zahraničných vecí za nedostatočnú snahu o ich záchranu.
Hlavné slovo pri záchrane sestier mali zjavne najvyšší európski predstavitelia. Na včerajšej tlačovej konferencii však o svojom podiele na vyjednávaniach hovorila aj Sofia.
Podľa bulharskej tlačovej agentúry Novinite minister zahraničných vecí Ivailo Kalfin priznal, že práve on hral v celom prípade úlohu „zlého muža“. Obvinenia sestričiek vláda odmietla.
„Ťažká práca na oslobodení bola omnoho dôležitejšia ako PR kampane,“ bránil postup vlády Kalfin. Za zlomový moment vo vyjednávaní, ktorý presvedčil Kaddáfího, označil návštevu bulharského prezidenta v Líbyi v roku 2005.
Oficiálny postoj Bulharska bol až do konca neoblomný. Krajina odmietala akékoľvek finančné odškodnenie pozostalých, ktoré by sa rovnalo priznaniu viny.
Kto to zaplatil?
Bez definitívneho vysvetlenia však ostali slová Kaddáfího syna pre francúzske Figaro. Práve Bulharsko, ale aj Slovensko, Česko a Chorvátsko podľa neho výmenou za prepustenie sestričiek Líbyi prisľúbili odpustenie časti zahraničného dlhu. Bulharsko to po prvýkrát pripustilo až včera.
Denník New York Times včera citoval nemenovaného vysokopostaveného francúzskeho predstaviteľa, že najmenej jedna z týchto krajín už desiatky miliónov dolárov z dlhu odpísala.
Podľa francúzskeho ministra Európska únia nezaplatila za záchranu sestričiek ani euro.
Autor: jk