Diplomatická ofenzíva Paríža voči Líbyi pokračovala vo veľkom štýle aj aj včera.
Francúzsky prezident navštívil líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího. Len deň predtým jeho manželka Cécile na francúzskom špeciáli priviezla do Sofie prepustenú päticu bulharských sestričiek a palestínskeho zdravotníka.
Kšefty bez morálky?
Sarkozy sa okamžite po návrate bulharských sestričiek domov zameral na zlepšovanie vzťahov s Kaddáfím. Líbyu operatívne zaradil na program svojej plánovanej cesty po Afrike.
Od plukovníka Kaddáfího podľa BBC chce napríklad pomoc pri boji proti terorizmu a pri riešení dlhodobého problému s nelegálnymi imigrantmi v južnej Európe.
Okrem spoločného obchodu však hovorili aj vojenskej spolupráci. Po Veľkej Británii by Líbyu zbraňami radi zásobovali aj Francúzi, ktorí boli ešte v 70. rokoch hlavným dodávateľom líbyjských vzdušných síl. Teraz sa chcú zamerať na satelitné a obranné systémy. Po vojenskej intervencii Líbye v Čade vzťahy oboch krajín na desaťročia ochladli. Už vtedy v krajine tvrdou rukou vládol Kaddáfí.
Mimovládna organizácia Human Rights Watch však upozorňuje, že Kaddáfího režim sa nijako nezmenil a v Líbyi naďalej vládnu nesloboda, cenzúra a mučenie.
Podľa niektorých kritikov svet zaplatil za prepustenie „šestky z Benghází“ privysokú cenu – úplnú akceptáciu Líbye.
Rodiny žiadajú trest
Kritické hlasy sa však ozývajú aj z Tripolisu. Rodiny nakazených detí včera podľa agentúry Reuters vyzvali Interpol, aby prepustených zdravotníkov znovu zadržali a posadili do väzenia. Podľa nich milosť dokazuje tvrdenia vodcu al–Káidy Usámu bin Ládina, že „Západ pohŕda moslimskou krvou“.
Rodiny zároveň požadujú vyhostenie všetkých Bulharov z Líbye a prerušenie všetkých politických i obchodných vzťahov so Sofiou.
Každý chce byť víťazom
Oslobodenie bulharských sestričiek a palestínskeho zdravotníka z líbyjského väzenia sa stalo vecou prestíže i roztržiek.
Vyjednávači z Bruselu i Berlína podľa časopisu Spiegel označili Sarkozyovej cestu za nepríjemnú a kontraproduktívnu. Mala zničiť dlho vyjednávanú krehkú dohodu a dodať Kaddáfímu sebavedomie a drzosť požadovať viac výhod. Eurokomisárka Benita Ferrerová-Waldnerová a nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier mali dohodu vyjednať už pred júnovým summitom Európskej únie.
Svoj podiel na prepustení nezabudli zvýrazniť ani na ostrovoch. Britské médiá pripomenuli africkú cestu Tonyho Blaira, pri ktorej dohodol posilnenie obchodnej spolupráce s Líbyou a predovšetkým jeho rokovania o sestričkách so zástupcami rodín chorých detí.
Sestričky boli v mojom srdci Francúzky, pretože trpeli.
Nicolas Sarkozy, francúzsky prezident