BRATISLAVA. Rokovania vlády s rafinériou Slovnaft a aj všetky ostatné iniciatívy, ktoré mali viesť k zníženiu cien benzínu a nafty, skončili bez hmatateľného výsledku. Rafinéria naďalej hovorí, že svoje ceny určuje podľa vývoja ropy a ropných produktov na svetových trhoch, ako aj kurzu koruny oproti doláru.
Spotrebné dane nezmenia
Priemerná maloobchodná cena najpoužívanejšieho 95–oktánového benzínu sa v týchto dňoch pohybuje okolo úrovne 38,5 koruny za liter. Hoci v porovnaní s úrovňami minulých týždňov ide o pokles, stále je to o približne štyri koruny na liter menej ako cena, pri ktorej terajší predseda vlády pred vyše dvoma rokmi žiadal zníženie spotrebných daní.
Napriek tomu, že Robert Fico je už premiér, o znížení spotrebných daní vládni úradníci ani neuvažujú. Aktuálne nie sú ani iné opatrenia, ktoré predseda vlády avizoval po tom, čo prebral moc. V čase, keď on osobne začal so Slovnaftom rokovať o cenách benzínu a nafty, pripustil aj možnosť cenovej regulácie.
Cena po niekoľkých mesiacoch skutočne klesla. Spolu s poklesom ceny ropy na svetových trhoch. Ďalšie kolo rokovaní mal Fico so Slovnaftom na jar tohto roku. Tvrdil, že rafinéria má veľmi vysoké zisky a cena benzínu by sa mala pohybovať na úrovni 35 korún za liter.
Znižovanie sa nechystá
To, že znižovanie spotrebnej dane už nie je témou, potvrdzuje aj ministerstvo hospodárstva.
Podľa Dáriusa Bošjaka z tlačového oddelenia, o tejto možnosti ani nerokuje s ministerstvom financií, ktoré by podobnú zmenu muselo schváliť.
Napokon, jeden z materiálov ministerstva hospodárstva, ktorý sa na rokovanie Ficovej vlády dostal krátko po voľbách, hovoril, že zmena spotrebnej dane by sama osebe na zmenu ceny benzínu nemala efekt. Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek pritom v júni tohto roka pripustil, že ceny benzínu na Slovensku očistené od spotrebnej dane patria k jedným z najnižších v Európe.
Cenu benzínu a nafty tvorí čistá cena benzínu, v ktorej je už zahrnutá marža spoločnosti, spotrebná daň a daň z pridanej hodnoty. Spotrebná daň tvorí viac ako polovicu z konečnej ceny benzínu.
Problémové zisky
Ortieľ v podobe cenovej regulácie alebo iného administratívneho zásahu proti Slovnaftu neprišiel ani pre podozrenia z neprimeraných ziskov.
Ziskovosť Slovnaftu, teda podiel, ktorý si rafinéria necháva z každej koruny, ktorú zarobí, sa v posledných troch rokoch pohybuje medzi 8 až 10 haliermi z jednej koruny.
To sa nijako nevymyká z praxe iných rafinérií v Európe. V posledných dvoch rokoch celková ziskovosť Slovnaftu klesá.
Pokojné leto
Podľa Tomáša Novotného z internetového portálu natankuj.sk by ceny benzínu v najbližších dňoch mohli mierne klesnúť. „Môžeme očakávať, že ceny benzínu nebudú do konca leta stúpať,“ hovorí Novotný. Cena nafty by mala byť tiež pomerne stabilná. Dodal však, že tento predpoklad platí, ak nenastanú nepredvídateľné udalosti.
(pst)
Kliknite - obrázok zväčšíte.