BRATISLAVA. „Nedopoval som. To nie je spôsob, ako chápem svoju profesiu, ale omyl. Asi spôsobený mojím pádom. Hovoril som s klubovými lekármi. Majú hypotézu, že pozitívny test mohlo spôsobiť enormné množstvo krvi v stehnách,“ bránil sa kazašský cyklista Alexander Vinokurov v telefonickom rozhovore s francúzskym denníkom L'Equipe.
V jeho tele našli francúzski lekári po sobotňajšej časovke dva typy červených krviniek. Tvrdia, že víťaz vlaňajšej Vuelty a tretí muž Tour de France z roku 2003 podstúpil pred ňou transfúziu krvi, ktorá mu dopomohla k jasnému triumfu.
Nemá čas dokazovať nevinu
Podľa L'Equipe si pravdepodobne Kazach rovnakým spôsobom dopomohol k triumfu aj v pondelkovej 15. pyrenejskej etape. Vinokurov však trvá na svojom.
„Je to provokácia, lebo stajni Astana sa na Tour darilo. Veľa ľudí žiarli a toto je cena. Je hanba, že odchádzame takýmto spôsobom, ale nebudem plytvať časom, aby som dokazoval svoju nevinu,“ tvrdí Vinokurov.
O jeho údajnom prehrešku informuje celý svet, v Kazachstane sa tomu médiá vyhýbali. S odôvodnením, že je priskoro vynášať súdy. Doma je pre mnohých hrdinom, prezident Nursultan Nazarbajev mu dokonca udelil vyznamenanie Rad snežného leoparda.
Ani keď sa jeho meno spájalo v médiách s doktorom Ferrarim, prezývaným Doktor EPO, nikto mu to nevyčítal. Vinokurov celý národ uistil, že nepodvádzal.
Ako Landis?
Jeho prípad však nápadne pripomína výkony Američana Floyda Landisa, vlaňajšieho víťaza Tour, ktorého pozitívne testovali na zvýšenú hladinu testosterónu.
Aj v jeho prípade prišiel prepadák a potom slávne víťazstvo. Vo vlaňajšej 16. etape stratil Landis 16 minút, o deň neskôr vyhral horskú etapu s vyše päťapolminútovým náskokom. Vinokurov v prvej pyrenejskej etape stratil takmer pol hodiny. Na druhý deň vyhral jednu z najťažších etáp.
Podľa manažéra stajne Cofidis Erica Boyera, ako píše ČTK, potom pyšne tvrdil, že také čosi by nedokázal žiadny iný Európan. „Nám Francúzom povedal, že nič nevieme a že sme darmožráči,“ vravel Boyer.
Jazdci protestovali
Pelotón Tour však veľa pochopenia po správe o Vinokurovom dopingu nemal. Šesť francúzskych a dva nemecké tímy si na protest pred štartom včerajšej kráľovskej pyrenejskej etapy vynútili posun štartu. A vyzvali na diskusiu riaditeľa pretekov Christiana Prudhomma.
Lídra pretekov Dána Michaela Rasmussena zasa diváci vypískali. Nikto nechce veriť, že sa dopingovým kontrolám vyhol neúmyselne.
„Mali by ho vykopnúť. Nech to stojí, čo to stojí,“ povedal pre Reuters manažér tímu AG2r Vincent Layenu. „Je hanbou tohto športu. Keď bol Francisco Mancebo zapletený do škandálu s krvným dopingom (v máji 2006 – pozn. red.), vylúčil som ho z tímu, aj keď som tak prišiel o 15 percent z rozpočtu. To predstavovalo milión eur,“ dodal Layenu.
Ďalší nález
Nik v tej chvíli netušil, že pozitívny nález nemal len Vinokurov. Medzinárodná cyklistická únia (UCI) oznámila, že po 11. etape z Marseille do Montpellieru našla v krvi jedného cyklistu zvýšenú hladinu testosterónu. Etapu vtedy vyhral Juhoafričan Robert Hunter, testom sa podrobil aj žltý Michael Rasmussen, Maxim Iglinskij, Erik Zabel, Lilian Jegou, Cristian Morini, Kim Kirchen a Patxi Vila. Podvečer už bolo všetko jasné. Ďalším hriešnikom sa stal Talian Cristian Moreni (Cofidis).