BRATISLAVA. Darmo sa organizátori Tour de France snažili pred štartom 94. ročníka očistiť meno slávnych pretekov. Včera inkasovali ďalšiu ťažkú ranu. Francúzsky denník L'Équipe priniesol šokujúcu zvesť o pozitívnom dopingovom teste Kazacha Alexandra Vinokurova.
Vo vzorke, ktorú odovzdal po sobotňajšej víťaznej časovke, objavili lekári vo francúzskom laboratóriu v Chatenay – Malabry stopy po krvnom dopingu. Vzorka obsahovala dve populácie červených krviniek, pričom chemická i fyzikálna manipulácia s krvou je vo svete športu aj profesionálnej cyklistiky prísne zakázaná.
Prvý bol Hamilton
Na tento typ dopingu, ktorý odhalilo antidopingové laboratórium v Lausanne, prichytili ako prvého amerického cyklistu Tylera Hamiltona už v roku 2004.
Vinokurov bol jedným z hlavných favoritov Tour de France, no neodštartoval dobre. V 5. etape spadol a poranil si obe kolená, na ktorých mal vyše 30 stehov. Necítil sa dobre, no potom suverénne vyhral 54 km dlhú časovku. V pondelok triumfoval aj na druhej z troch pyrenejských etáp, keď bol v úniku skupiny takmer od štartu. Pritom o deň skôr hneď v prvom pyrenejskom stúpaní nevládal a stratil na žltého Dána Michaela Rasmussena takmer pol hodiny.
„Presvedčil som sám seba, že na to mám,“ tvrdil v cieli víťaznej pondelňajšej etapy pretekár, ktorému v priebežnom poradí patrila priebežná 23. pozícia.
Včerajšia správa jeho triumf stavia do úplne iného svetla. Stajňa Astana, za ktorú 33–ročný kazašský cyklista na Tour de France jazdí a bol jej lídrom, sa rozhodla okamžite odstúpiť z pretekov. Znamená to stop aj dvom jazdcom prvej desiatky Tour. Nemec Andreas Klöden bol priebežne piaty, Kazach Andrej Kašečkin ôsmy.
„Nebudem to komentovať, kým nebude známy výsledok B–vzorky,“ povedal pre Reuters šéf Medzinárodnej cyklistickej únie Pat McQuaid.
„Ježišikriste, to hádam nie. Som z toho smutný. Mám pocit, že to jazdci stále nepochopili,“ povzdychol si škótsky cyklista David Millar, ktorý má dvojročný dištanc za krvný doping už za sebou.
Aj Rasmussen má problémy
Včera bol na Tour voľný deň. Dnes na pelotón čaká 218,5 km v ťažkých pyrenejských kopcoch. Po nich to do parížskeho cieľa bude už takmer po rovine.
Kto bude po Pyrenejach v žltom drese vedúceho pretekára, už len ťažko o víťazstvo v najťažších cyklistických pretekoch na svete príde. A práve to teraz kompetentných kvári viac, než by si pred londýnskym štartom dokázali pripustiť. V žltom totiž jazdí Dán Michael Rasmussen. „Je to pretekár, ktorého celkový triumf môže vážne poškodiť imidž svetovej cyklistiky,“ otvorene vyhlásil prezident Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) Pat McQuaid.
Aj 33–ročný Dán sa ocitol v dopingovom podozrení. Po tom, čo sa vyhol mimosúťažným dopingovým kontrolám. Aj po opakovaných výzvach odmietal dopingových komisárov informovať o mieste svojho tréningového pobytu. Vlani i 29. júna tohto roku ho za to oficiálne napomenula sama UCI, dvakrát tak urobila aj Dánska cyklistická únia.
Dánska nedôvera
Aj po štyroch varovaniach Michael na Tour súťaží. Pritom už tri varovania sa rovnajú pozitívnemu dopingovému testu. Po ňom nasleduje dvojročný dištanc. No Rasmussen naďalej krúti pedálmi po francúzskych cestách. „Nechápem, prečo ho ešte nesuspendovali. Varovali sme ho viackrát. Po tom, čo sa stalo, mu už nedôverujeme,“ povedal včera šéf dánskej cyklistiky Jesper Worre.
Rasmussen sa najskôr bránil tvrdením, že šlo len o administratívnu chybu. „Varovania sa ušli aj ďalším z pelotónu. Len ma zaráža, že sa to vyťahuje až teraz. Keď som v žltom,“ tvrdil.
Tridsaťtriročnému Dánovi, ktorý jazdí v žltom od 8. etapy, priťažilo aj svedectvo bývalého cyklistu Whitneyho Richardsa, ktorého vraj Rasmussen žiadal, aby mu z USA preniesol ampulky s krvou. Šlo o hemopure, kyslíkom obohatený krvný preparát, ktorý je na zozname zakázaných podporných prostriedkov.
¶T–Mobile zvažuje odchod
Aj nemecká firma T–Mobile už toho má dosť. Prostredníctvom svojho hovorcu včera oznámila, že po konci Tour zváži ďalší sponzoring profesionálnej cyklistiky.
FOTO – REUTERS |