HRABUŠICE. Oheň v Národnom parku Slovenský raj sa v noci na utorok rozšíril z pôvodných 1,2 hektára lesa na takmer šesť hektárov. Šíreniu požiaru napomáhal vietor, pre silné zadymenie museli z požiaroviska na kopci Koč stiahnuť skupinu leteckého hasenia. Likvidácia požiaru v neprístupnom teréne tak ostala len na vrtuľníkoch s bambi vakmi.
Situácia bola včera nebezpečná, zo svahov padali tlejúce stromy, ktoré zakladali nové ohniská. Situáciu skomplikoval ďalší lesný požiar pri obci Poráč, kam presunuli jeden z vojenských vrtuľníkov zo Slovenského raja. Členovia Horskej záchrannej služby v čase uzávierky zvažovali uzavretie rokliny Veľký Sokol pre turistov.
Čaká sa na dážď
Predseda mikroregiónu Slovenský raj Štefan Labuda nešetril kritikou:
„To, že z malého požiaru už horí celý kopec, spôsobila neschopnosť úradníkov na ministerstve vnútra a životného prostredia. Keby zaplatili pár súkromných vrtuľníkov, oheň už mohol byť uhasený. Nie je to chyba hasičov, keď nemajú techniku. Čím majú hasiť – krompáčmi?“ rozčúlene reagoval na vývoj situácie. Dva armádne vrtuľníky podľa neho nestačia, čaká sa na spásonosný dážď.
Oheň sa blíži k Sokolu
V pondelok horelo asi sto metrov od hranice národnej prírodnej rezervácie Sokol. Včera už bolo všetko inak. „Oheň sa priblížil asi na 50 metrov od rezervácie. Zajtra (dnes – pozn. redakcie) budeme zisťovať, či už nie je v rezervácii,“ povedal v čase uzávierky riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Bedřich Hájek.
Ak by sa oheň dostal do tiesňavy Veľký Sokol, postupoval by tam veľmi rýchlo. „Terén je tam ešte horší a v rokline sa hasí ťažšie,“ tvrdí riaditeľ ochranárov.
Hasiči nemali dosť vody
V pondelok zrána hasili požiar v národnom parku štyri vrtuľníky, z toho dva vojenské a dva súkromné. Po dvoch hodinách vrtuľníky súkromných firiem Air Transport Europe z Popradu a Techmont zo Spišskej Novej Vsi pristáli na lúke, kde nabrali vodu do vakov a už nevzlietli. Hasiči na mieste požiaru sa pritom sťažovali na nedostatok vody.
„Hasiči si vytvorili provizórnu pristávaciu plochu a nádrže, do ktorých im vrtuľníky spúšťali vodu a ňou hasili. Mali to tam dobre zorganizované, no nemali vodu,“ povedal Bedřich Hájek, ktorý bol tiež priamo na kopci. Podľa neho sa hasilo nedostatočne. „Oheň sa mohol dať zvládnuť, ak by sa nasadili všetky dostupné prostriedky,“ myslí si riaditeľ parku.
Súkromníci: Kto to zaplatí?
Hovorca leteckej záchrannej služby ATE Pavol Svetoň objasnil, prečo ich vrtuľník po dvoch hodinách prestal lietať. „Nevieme, či nám to štát preplatí. Ak nás hasiči zavolajú a máme prísľub, že výkony pri hasení budú preplatené, tak sa lieta. V pondelok sme povedali, že dve hodiny budeme lietať hoci zadarmo. Je to náš dar prírode Slovenského raja,“ povedal Svetoň. Zdôraznil, že ATE je komerčná firma bez štátnych príspevkov na záchranné práce.
Pripustil, že ak by v pondelok celý deň lietali všetky vrtuľníky, škody by nemuseli byť také veľké.
Ministerstvo o probléme vie
Ministerstvo vnútra o situácii s vrtuľníkmi vie. „Práve pri takýchto požiaroch si uvedomujeme stav leteckej techniky. Situáciu sa snažíme riešiť a vrtuľníky v rámci revízií rekonštruujeme. Jeden z vrtuľníkov bude prevádzkyschopný už začiatkom augusta,“ uistila Silvia Miháliková z komunikačného odboru kancelárie ministra vnútra. Podotkla, že pre krízové situácie má ministerstvo vnútra uzavretých viacero dohôd s inými prevádzkovateľmi vrtuľníkov, ktorí sú schopní zabezpečiť letecké hasenie lesných požiarov. Hovorkyňa potvrdila, že lety súkromných vrtuľníkov bude hradiť ministerstvo.
Horia ďalšie lesy
Oheň smeruje hlbšie do Slovenského raja. Podľa veliteľa zásahu Jána Šubu len tlmia šírenie ohňa, pomôcť by mohol dážď.
Nijaké ľudské obydlia nie sú ohrozené. Pre požiar zatiaľ uzavreli jeden turistický chodník, ďalšie trasy ostávajú otvorené. Oheň podľa hasičov pravdepodobne spôsobil blesk.
Požiare v Slovenskom raji sa opakujú, ide totiž o rizikovú oblasť, ktorá v obdobiach bez dažďa rýchlo vysychá. V roku 1976 vyhorela roklina Kyseľ, ktorá je pre turistov dodnes uzavretá.
Hasiči na Spiši bojujú s ohňom aj v oblasti Poráčskej doliny. „Oheň sa šíri v skalnej rokline, kam sa peši nedá dostať. Hasí ho jeden vrtuľník, ktorý bol presunutý zo Slovenského raja,“ povedal Martin Vozár, operačný dôstojník z hasičskej stanice v Spišskej Novej Vsi. Rozsah požiaru včera ešte nevedeli určiť.
Národný park Slovenský raj
Rozloha: 19 763 hektárov, výmera územia európskeho významu - 16 163 hektárov
Toky riek a potokov vytvorili pre Slovenský raj charakteristické kaňony a rokliny s vodopádmi. Prevažnú väčšinu územia pokrývajú lesy (asi 90 percent plochy).
Nachádza sa tu 350 jaskýň a priepastí, jediná sprístupnená je Dobšinská ľadová jaskyňa.
(čtk)