OSN chce chrániť utečencov na našej hranici
BRATISLAVA. Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov vydal 10-bodový plán na ochranu utečencov na východnej hranici Európskej únie. Priamo sa týka aj Slovenska. Navrhuje, ako zabrániť násilnej repatriácii žiadateľov o azyl do krajín, kde sú prenasledovaní. Kontroly by ich mali vedieť rýchlo oddeliť od nelegálnych migrantov. (sita)
Slovensku chýba detský ombudsman
BRATISLAVA. Slovensku chýba nezávislá inštitúcia na ochranu práv detí, s právom vyšetrovať sťažnosti na ich porušenie. Vznik úradu detského ombudsmana odporúča Výbor OSN pre práva dieťaťa. Prekáža mu najmä diskriminácia rómskych detí. (sita)
V zahraničí vlani zomrelo 67 našincov
BRATISLAVA. Minulý rok zomrelo v zahraničí 67 ľudí zo Slovenska, oznámil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Staršie údaje nemá. Telo sa musí po návrate podrobiť pitve, náklady na prevoz z hraníc do najbližšej pitevne preplatí úrad.(čtk)
Výpisy z registra trestov sú na počkanie
BRATISLAVA. Register trestov Generálnej prokuratúry už týždeň poskytuje výpisy a odpisy registra trestov na počkanie na ôsmich pracoviskách - v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach I., Nitre, Prešove, Trenčíne, Trnave a Žiline.