Bulharské sestričky sú doma

Šestica zdravotníkov včera priletela do Sofie. Bulharský prezident ich omilostil hneď po príchode. Líbya ich prepustila výmenou za normalizáciu vzťahov s Európskou úniou.

Vítanie prepustených zdravotníkov na letisku v Sofii bolo plné emócií.Vítanie prepustených zdravotníkov na letisku v Sofii bolo plné emócií. (Zdroj: REUTERS, SITA/AFP, TASR/AFP)

BRATISLAVA. Osemročná dráma šiestich zahraničných zdravotníkov odsúdených na trest smrti v Líbyi sa skončila „happy endom“. Päť bulharských sestričiek a palestínsky lekár (s bulharským občianstvom) sú už na slobode.

Po tom, čo ich režim plukovníka Muammara Kaddáfího vydal Bulharsku a na palube francúzskeho vládneho lietadla prileteli do Sofie, ich bulharský prezident Georgi Parvanov hneď omilostil.

Ste slobodní

Pár minút po pristátí si „šest­ka z Benghází“ na letisku v Sofii vypočula od bulharského ministra zahraničia slová, na ktoré čakali od roku 1999, keď ich v Líbyi obvinili za údajné nakazenie vyše 400 líbyjských detí v meste Benghází vírusom HIV. „Ste slobodní,“ povedal im Ivaljo Kalfin, ktorý im tlmočil prezidentovo rozhodnutie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zahraniční odborníci od začiatku celý proces so „šestkou z Benghází“ spochybnili ako zmanipulovaný. Epidémia vypukla v nemocnici v Benghází na severe Líbye ešte pred ich príchodom.

Päť zdravotných sestričiek a palestínskeho lekára s čerstvým bulharským občianstvom na ceste domov sprevádzala komisárka Európskej únie pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrerová–Waldnerová a francúzska prvá dáma Cecilia Sarkozyová. Obidve v Tripolise od nedele dojednávali podmienky ich prepustenia.

Na letisku ich niekoľko hodín čakali najbližší príbuzní. O desiatej ráno sa dočkali. „Som šťastná, že som konečne doma,“ citoval bulharský internetový server News.bg sestričku Kristianu Valčevovú krátko po prílete. „Nie všetky spomienky sú zlé. Obyčajní Líbyjčania sú dobrí ľuďia,“ dodala. „Cítim sa, akoby sa to nikdy nestalo. Som šťastná,“ povedala novinárom po pristátí Snežana Dimitrovová. Tripolis súhlasil s vydaním odsúdených do Bulharska až po tom, ako komisárka Ferrerová–Waldnerová podpísala memorandum o úplnej normalizácii vzťahov EÚ s Líbyou. V dohode sa spomína otvorenie európskeho trhu pre líbyjské farmárske a rybárske produkty, technická pomoc pri archeologických opravách líbyjských pamiatok a granty pre jej študentov. Únia sa tiež zaviazala pokračovať v pomoci rodinám infikovaných.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu, že líbyjský predstavitelia svorne tvrdia, že na kompenzáciách sa podieľala aj únia, francúzsky prezident Nicolas Sarkozy včera ubezpečoval, že na polmiliardové odškodné pre rodiny obetí neprispela únia či Francúzsko ani jedným eurom. Špeciálne sa poďakoval emirovi z Kataru, ktorý podľa neho zohral zásadnú rolu.

Vybavil to emir z Kataru?

Emir Hamada bin Chálif bol prvým arabským lídrom, s ktorým sa francúzsky prezident Nicolas Sarkozy po svojom zvolení stretol. Prepustenie sestričiek považoval za svoju zahraničnú prioritu číslo jeden. Podľa bulharského servera News.bg svojím vplyvom na líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího prispel k urýchleniu procesu prepustenia zdravotníkov.

„Vplyv emira Hamada bin Chálifa na Kaddáfího mohol byť kľúčový,“ povedal Vladimir Čukov, expert na arabské štúdiá. Bulharsko včera ocenilo diplomatické úsilie EÚ aj Paríža. Starosta Sofie Bojko Borisov navrhol udeliť čestné občianstvo mesta Sarkozyovcom aj komisárke Ferrerovej–Waldnerovej.

SkryťVypnúť reklamu

Konečne doma

„Žila som pre tento okamih,“ boli prvé slová sestričky Snežany Dimitrovej, keď vystúpila z lietadla v Sofii.

„Zobudili nás o štvrtej ráno, pred šiestou sme už boli v lietadle,“ hovorila zase reportérom Kristiana Valčevová, akoby tomu sama ešte stále neverila.

Na letisku sa už dlho pred desiatou zhromažďovali príbuzní prepustených sestier, novinári aj ľudia, ktorí chceli dlhoočakávaný návrat zdravotníkov vidieť na vlastné oči. Keď sa objavila na schodíkoch lietadla prvá sestrička, dav potichu skandoval „nevinní!“. K prepusteným zdravotníkom, ktorí sa vrátili domov po ôsmich rokoch, sa rozbehli ich najbližší.

„Vítajte späť, dráma sa skončila, už ste doma,“ privítal päť Bulhariek a lekára, ktorý je od 19. júna rovnako občanom Bulharska, premiér krajiny Sergej Stanišev.

SkryťVypnúť reklamu

Piatim sestričkám aj palestínskemu lekárovi a ich rodinám ponúkol bulharský prezident Georgi Parvanov svoju rezidenciu na okraji Sofie. Mali by ich tam prehliadnuť lekári a naporúdzi im budú aj psychológovia.

Lekára Ašrafa al–Hadžúdža čaká ešte jeden let. Jeho rodina ho totiž očakáva v Holandsku, kde po úteku z Líbye žije už tri roky. (toh, bbc)

Chronológia

V roku 1999 zatkli v Líbyi päť bulharských sestričiek a palestínskeho lekára. Obvinili ich z úmyselného nakazenia viac než 400 detí vírusom HIV.

V máji 2004 ich odsúdili na trest srmti, čo v júli 2007 Najvyšší súd opakovane potvrdil.

17. júla Tripolis vyplatil rodinám nakaze­ných detí polmiliardové odškodné. Ešte v ten deň Najvyššia súdna rada zmenila trest smrti na doživotie.

SkryťVypnúť reklamu

Zdravotníkov sprevádzala francúzska prvá dáma Cecilia (vpravo) a komisárka Ferrerová – Waldnerová (vľavo).

FOTO – REUTERS, SITA/AFP, TASR/AFP

Deti stále čakáme

Slovenský premiér ocenil oslobodenie sestričiek. Na návšteve u Kaddáfíhoo nich hovoril ako o páchateľkách.

Premiér Robert Fico podľa svojej hovorkyne „víta rozhodnutie Líbye prepustiť sestričky a lekára. Toto gesto chce oceniť počas augustovej návštevy líbyjského predsedu vlády na Slovensku“.

Premiér pritom počas návštevy Líbye vo februári označil sestričky a lekára za páchateľov. Neskôr tvrdil, že išlo o zlú interpretáciu jeho slov. Počas návštevy Fico tiež ponúkol deťom nakazeným vírom HIV liečenie na Slovensku.

Deti doteraz na Slovensko nedorazili, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva však tvrdí, že je to stále otvorené. „Naši lekári urobili po návšteve chorých detí správu, a tú sme poslali do Líbye,“ povedala Silvia Balázsiková.

SkryťVypnúť reklamu

Jeden z lekárov Juraj Benca hovorí, že v správe navrhli postupy liečenia a deťom vo vážnejšom stave odporučili príchod na Slovensko.

(haj)

Prezidentský pár z Paríža boduje

Veľkú zásluhu na prepustení bulharských zdravotníkov pripisuje Sofia Francúzom.

Hneď po vyhratých voľbách v máji urobil Nicolas Sarkozy oslobodenie bulharských sestričiek cieľom číslo jeden pre parížsku diplomaciu.

Zajtra francúzsky prezident spolu so šéfom zahraničia Bernardom Kouchnerom cestuje do Tripolisu. Kaddáfímu predtým povedal, že ho navštívi, až keď budú Bulharky doma.

Úloha Francúzska v celom prípade bola dlho nejasná. Keď pred dvomi týždňami prvá dáma krajiny Cecilia Sarkozyová navštívila rodiny nakazených detí v Benghází, v Bruseli mnohí krútili hlavami. Vraj si chce Paríž na poslednú chvíľu zlíznuť smotanu za úsilie, ktoré celé roky vyvíjala únia.

SkryťVypnúť reklamu

Zdá sa však, že intervencia francúzskej prvej dámy a najmä prezidenta Sarkozyho cez katarského emira splnila svoj účel.

Aj keď francúzski socialisti spochybňujú misiu prvej dámy, z obnovených vzťahov Paríža s Líbyou môžu Francúzi už čoskoro prosperovať tak politicky, ako aj ekonomicky. Nech už to bolo s vybavením prepustenia bulharských sestričiek všelijako, nič sa nezmení na tom, že sestričky priviezla domov do Bulharska aj ich prvá dáma.

(toh)

Stĺpček Mariána Leška

Skazka o Líbyi

Keď dôjde k humanitárnej katastrofe v demokratickom štáte, zaplatia za to zodpovední. Keď k nej príde v diktátorskom režime, platia všetci ostatní.

Pretože Líbya je štát, v ktorom príjmy z ropy tečú do vreciek úzkej skupiny vládnucich, a nie do zdravotníctva, katastrofálne hygienické podmienky v nemocnici spôsobili, že sa vírusom HIV nakazilo 438 detí. Režim a jeho vodca sa z nepríjemnej situácie dostali jediným jednoduchým ťahom: vzali si bulharské zdravotníčky ako rukojemníčky.

SkryťVypnúť reklamu

Zoznam toho, čo získali výmenou za ich prepustenie, je skutočne imponujúci: medzinárodné spoločenstvo sa poskladalo na odškodnenie rodín nemocných, Európska únia bude prispievať na ich liečenie, otvorí svoje trhy pre líbyjské produkty a znormalizuje aj politické vzťahy s Tripolisom.

Aby bol výpočet úplný - počas augustovej návštevy líbyjského predsedu vlády toto gesto režimu ešte „osobne ocení“ aj slovenský premiér.

Poučenie z líbyjskej skazky znie: Keď máte problém, berte rukojemníkov!

Váš Muammar Kaddáfí.

Bol tu problém, ktorý sme vyriešili. Bodka. To sa ráta.

Nicolas Sarkozy

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 535
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 210
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 915
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 952
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 869
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 810
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 465
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu