BRATISLAVA. „Plaťte eurom, dnes máme kurz ako v banke, oplatí sa vám to,“ vyzývala nás pokladníčka Tesca v bratislavskom centre po otázke, či u nich možno platiť cudzou menou. Eurá včera americký reťazec prijímal v hodnote 33 korún, dokonca o 11 halierov nižšie ako bol oficiálny kurz NBS.
Podľa hovorkyne reťazca Oľgy Hrnčiarovej za tým netreba hľadať žiadnu premyslenú marketingovú akciu s cieľom prilákať zákazníkov, skôr náhodný rozdiel spôsobený pohybmi na devízových trhoch. „Kurz denne aktualizujeme. Všeobecne sa však možnosť platiť eurami u zákazníkov stretla s pozitívnym ohlasom,“ vysvetľuje Hrnčiarová.
V supermarkete sa za platbu eurom neúčtuje poplatok, vydajú vám v korunách. Avšak iba z polovice sumy použitej eurobankovky alebo mince. Boja sa, aby sa nestali zmenárňou. Eurom ako jedinou cudzou menou sa dá takisto bez poplatkov platiť napríklad aj v sieti obchodov Hypernova alebo Kaufland. Včera pri kurzoch 33,10, respektíve 32,62 koruny za euro.
Dolár u nás stráca vplyv
Kým euro sa pomaly pripravuje na prevzatie vlády nad korunou a postupne naberá na popularite, americký dolár nechcú u nás prijímať ani taxikári. „Euro za tridsaťtri, českú korunu v pohode, dolár nie,“ povedal nám jeden z nich.
Ako jedny z mála , možno aj pre svoj pôvod, prijímajú platby v dolároch bratislavské reštaurácie McDonald. Aj tu sa však americký patriotizmus prejavuje rôzne. Kým v McDonalde na Hviezdoslavovom námestí si cenia dolár na 23 korún, na Námestí SNP zaň dostanete jedlo v hodnote len 21 korún.
Z cudzích mien najmä pohostinské zariadenia rady prijímajú vo väčšej miere aj českú korunu. Britskú libru alebo maďarský forint v Bratislave ako platidlo podľa nášho prieskumu takmer vôbec nemožno použiť.
Ako príklad rozdielnych prístupov k platbám v eure môže poslúžiť bratislavská Stará tržnica. Jeden trhovník prijímal výhradne slovenské koruny. U druhého sa platiť eurom dalo, avšak na vydanie v eurách mal nedostatok mincí. Tretí predajca zeleniny bol pripravený vydávať aj v korunách, dokonca sa na výmennom kurze bol ochotný „dohodnúť“. V predajni potravín na Klobúčnickej ulici zase náš pokus platiť eurami stroskotal na neprítomnosti jediného pracovníka, ktorý môže platobné operácie v eurách vykonávať.
Kto hľadá, ten nájde
Dobrý pocit z platby eurami môže pri súčasnom oficiálnom kurze zažiť návštevník bratislavskej reštaurácie Casa degli angeli. Pri kurze 35 korún za euro sa už človek v dome anjelov môže zamýšľať, či nebude lacnejšie sa najesť práve za eurá.
Výnimočne vyšší kurz 34 korún za euro oproti oficiálnemu podobne zákazníkom ponúka predajňa dámskej konfekcie na Laurinskej ulici. Všeobecne eurami možno platiť v každej reštaurácii alebo bare v bratislavskom Starom Meste, avšak na spomenuté výnimky treba pri platení rátať s oproti bankám nevýhodným kurzom 29 až 31 korún za euro.
V obchodoch už platba v eurách samozrejmosťou nie je. Ďalšou možnosťou platby v cudzej mene je použitie bankovej karty viazanej na danú menu. Vtedy sa majiteľovi karty z účtu odpočíta suma v korunovej hodnote kúpeného tovaru v cudzej mene.
Výhodou takéhoto postupu je, že banka, ktorá vydala platobnú kartu, na prepočítanie spravidla použije svoj devízový, a nie o čosi menej výhodný valutový kurz, za ktorý sa peniaze zamieňajú pri okienkach zmenární.