BRATISLAVA. Poľské ministerstvo práce po lobingu podnikateľov otvorilo pracovný trh na sezónne práce pre občanov troch východoeurópskych krajín. Odôvodňuje to nedostatkom pracovníkov najmä v stavebníctve či poľnohospodárstve.
U nás sa o tom zatiaľ neuvažuje
Priamej odpovedi na otázku, či podobný krok ako náš severný sused pripravuje aj slovenské ministerstvo práce, sa jeho hovorkyňa vyhla.
„Poľsko malo donedávna pri zamestnávaní občanov tretích krajín podstatne tvrdšie pravidlá než Slovensko,“ poznamenala hovorkyňa ministerstva Oľga Škorecová. Slovensko podľa nej bude ďalšie kroky v tejto oblasti riešiť „v súlade s politikou únie v nadväznosti na situáciu na slovenskom trhu práce“.
Podľa tajomníka Republikovej únie zamestnávateľov Ludvika Posoldu je otázka zamestnávania pracovníkov z tretích krajín „zatiaľ čerstvá“ a o všetkom budú rokovať s ministerstvom.
„Zatiaľ čakáme, či bude požiadavka zdola, od našich členov,“ povedal Posolda. V pondelok bude rokovanie tripartity, v prípade potreby bude otvorená aj otázka zamestnávania občanov z iných ako členských krajín únie.
Posolda pripúšťa, že v niektorých odvetviach ekonomiky, najmä strojárstva, stavebníctva a čiastočne aj elektrotechniky pociťujú zamestnávatelia nedostatok kvalitných ľudí.
„Špeciálne je to najmä v automobilovom priemysle,“ povedal Posolda. V súčasnosti už napríklad trnavský Peugeot či galantský Samsung zamestnáva obyvateľov Rumunska a Bulharska. V budúcnosti by k nim mohli pribudnúť aj obyvatelia Kosova.
Cudzincov je málo
Poľská ekonomika aj napriek najvyššej miere nezamestnanosti v únii zápasí s nedostatkom pracovníkov. Dôvodom je najmä odchod Poliakov do západnej Európy, kam často idú aj celé rodiny. Nahradiť ich majú pracovníci z východu.
Na Slovensku bolo ku koncu minulého roka zamestnaných 1126 cudzincov, príslušníkov tretích krajín. Spomedzi tretích krajín je najväčší záujem o Ukrajincov, ale s nimi máme zastaranú medzištátnu dohodu.
Podľa Škorecovej „zamestnávanie cudzincov nie je v súčasnosti významné a ich zamestnávanie je realizované s ohľadom na situáciu na trhu práce“.
Podľa hovorkyne Ústredia práce, sociálny vecí a rodiny Danice Lehockej pracovalo ku koncu júna oficiálne takmer 4200 zahraničných pracovníkov. Z toho vyše 1400 bolo z tretích krajín mimo únie. Pracovné povolenie môže cudzinec získať na čas zamestnania, najviac však na jeden rok a je možné ho udeliť aj opakovane.
„V prípade sezónneho zamestnávania sa povolenie udeľuje najviac na pol roka,“ povedala Škorecová.
Ukrajinci nerokovali
Ministerstvo práce má uzatvorenú zmluvu o vzájomnom zamestnávaní občanov s Ukrajinou. Podľa nej môže u nás dlhodobo, teda do jedného roka, pracovať dvesto Ukrajincov a krátkodobo, maximálne do šiestich mesiacov, tristo ľudí z Ukrajiny. Zmluva je ešte z roku 1997 a ministerstvo chcelo o nej tento rok rokovať.
„Ukrajinská strana zamietla termín rokovania ohľadom tejto tematiky,“ povedala hovorkyňa ministerstva práce Oľga Škorecová.
Ukrajinské veľvyslanectvo sa do uzávierky k zrušeniu stretnutia nevyjadrilo.
Mimo krajín únie máme podpísané zmluvy o zamestnávaní ľudí aj so Švajčiarskom, Ruskou federáciou a Vietnamom.
(th)