Vo vzdialenejších regiónoch Slovenska je síce ešte stále nezamestnanosť, obyvatelia však nie sú ochotní za prácou cestovať. Tí, ktorí s mobilitou problémy nemajú, vyrazili už dávno smerom na západ. Firmy sa snažia dieru na trhu práce zaplniť – najnovšie aj dovozom zamestnancov z Balkánu alebo Ukrajiny a uvažujú už aj o Rumunsku a Bulharsku. Bulhari a Rumuni sú ochotní presúvať sa za prácou a bohatší Západ sa zatiaľ pred nimi uzatvára.
Napríklad Veľká Británia, ktorá bola k pristupujúcim krajinám v roku 2004 ústretová, zaujala voči Bulharsku a Rumunsku odlišný postoj. Britská vláda sa rozhodla obmedziť prístup Rumunov a Bulharov na britský pracovný trh. Výnimku tvoria malé skupiny vysoko kvalifikovaných pracovníkov.
Dôvodom pre takúto politiku bola skúsenosť z rozšírenia v roku 2004. Británia očakávala, že pri uplatňovaní politiky otvorených dverí príde z nových členských krajín približne 15 tisíc ľudí ročne. Realita však mnohonásobne prevýšila očakávania a Británia dnes hostí asi 600 tisíc pracovných imigrantov.
Dnes platí kvóta, podľa ktorej smie do Británie prísť pracovať 19 750 Bulharov a Rumunov s nižšou kvalifikáciou.
Autor: gal