Na Slovensku, ale aj v Českej republike, chýbajú strojárskym podnikom pracovníci so stredoškolskou kvalifikáciou. Zamestnávatelia sa sťažujú najmä na dorast – ľudský materiál, ktorý im posielajú školy.
Nemajú na inovácie
Školy však za súčasnej finančnej situácie nemôžu robiť zásadné zmeny smerom k inováciám. Analýza Štátneho inštitútu odborného vzdelávania (ŠIOV) upozorňuje, že „Slovensko je spomedzi členských krajín EÚ na chvoste v podpore vzdelávania. Zvlášť dramatický je kontrast s baltickými krajinami“.
Slovenskí zamestnávatelia sa zatiaľ vo vzdelávaní hlbšie neangažujú. Podľa správy sa zúčastňujú najmä na organizovaní súťaží a prehliadok pre žiakov, majú svojich zástupcov v Rade školy či v skúšobných komisiách a podieľajú sa na navrhovaní tém ročníkových a maturitných prác. Za málo významné formy spolupráce považujú sponzorstvo, spoluprácu pri organizovaní vzdelávania majstrov, seminárov a prednášok pre žiakov a učiteľov.
Boja sa perspektívy
A školy, ktoré zápasia s technickým aj personálnym vybavením, nie sú dostatočne zaujímavé pre mladých ľudí, ani ich rodičov. Príčinou neochoty orientovať sa na strojárstvo môžu byť obavy z presunu výroby na východ. Leah Reaynoldsová z Deloitte však tvrdí: presun prevádzok problémy s ľudskými zdrojmi nevyrieši – podobná situácia je všade.
Riešením by preto mohla byť snaha viac sa podieľať na kvalite odborného školstva – napríklad aj vytvorením „podnikových“ škôl . V Českej republike sa niektoré firmy (Škoda Auto, Coop, Hotel International) už vydali touto cestou – sami si vychovávajú dorast, ktorý im nie sú schopné dodať školy. A prvé kroky týmto smerom priniesli zatiaľ úspech.
Autor: gal