Na tréning s kočíkom? Pre viaceré nijaký problém

Reklamný americký humbug alebo realita? Američanka Lindsay Davenportová naznačila, že by sa po nedávnom pôrode chcela vrátiť na kurty. Bola by ďalšou tenisovou mamou do partie.

Lindsay Davenportová chystá po pôrode návrat na kurty. Tvrdí, že ju láka zistiť, či sa opäť dostane na výslnie.Lindsay Davenportová chystá po pôrode návrat na kurty. Tvrdí, že ju láka zistiť, či sa opäť dostane na výslnie. (Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA. Bývalá svetová jednotka vo dvojhre i vo štvor­hre, Američanka Lindsay Davenportová, vážne uvažuje o návrate na tenisové dvorce. Kariéru ukončila vlani v septembri pre opakujúce sa zdravotné problémy. „Neznášam odchody, ale bolo toho na mňa už psychicky dosť a neviem si predstaviť, že by som mala opäť hrať,“ povedala vlani v rozhovore pri ESPN.

Napriek týmto slovám v sobotu nastúpila ako členka Sacramento Capitals v americkej profesionálnej Svetovej lige tímov. Proti klubu Newport Beach Breakers si zahrala štvorhru i miešanú štvorhru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Návrat so statusom matky

Návrat na okruh WTA plánuje koncom augusta na turnaji v New Havene. Mala by nastúpiť vo štvorhre. Pritom iba 10. júna tohto roku priviedla 31-ročná tenistka na svet syna Jaggera.

„Verím v návrat. Nikdy som nedala definitívnu bodku za svojou kariérou. Láka ma najmä olympiáda a pokus o návrat so statusom matky,“ cituje Davenportovej slová agentúra TASR. Spomienky na olympiádu musí mať príjemné, v roku 1996 získala zlato v Atlante.

„Cítim sa skvele. Svoj návrat vnímam ako výzvu, či sa dokážem dostať opäť na výslnie. Bude pre mňa náročné skĺbiť tenis a rodičovské povinnosti. Už úplne rozumiem pocitu viny pracujúcich matiek. Keď idem trénovať, mám z toho zlý pocit.“

Detské kútiky na turnajoch

„Myslím si, že by sa mala viac venovať rodine, veď tenisový režim profesionálnej hráčky, to nie je med lízať. Nie je to podľa mňa dobrý nápad,“ reagovala bývalá tenistka Henrieta Nagyo­vá.

SkryťVypnúť reklamu

„Počas kariéry som zažila tenistky matky. Vždy si svoju porciu odtrénovali, pomáhali im pestúnky, ale určite sa veľa zmení, je to iné, keď im pri kurte začne plakať vlastné dieťa.“ Karin Habšudová-Cíleková si tak ako Henrieta Nagyová pamätá na „tenisovú matku“ de los Riosovú, ale spomenula si aj na Lauru Gildemeisterovú reprezentujúcu Peru. Tá odohrala svoj posledný zápas v roku 1995.

„Ak majú hráčky dieťa v mladšom veku, návrat sa dá očakávať, ale pre Davenportovú to bude ťažké. Vo veku 31 rokov najmä fyzicky. Neviem, kde berie motiváciu v takom veku a najmä po takej kariére, akú mala. Veď bola svetovou jednotkou,“ hovorí ďalšia z úspešných slovenských tenistiek. Ak hráčky mali deti, museli sa obetovať manželia, lebo popri tenise sa samy nemohli o dieťa plnohodnotne postarať. Aj keď mali denný režim prispôsobený.

SkryťVypnúť reklamu

„Čím je dieťa staršie, tým je to jednoduchšie. Na veľkých turnajoch pomáhajú aj organizátori, sú tam k dispozícii detské kútiky, kde sa opatrovateľky o ratolesti tenistiek postarajú. Túto možnosť využívajú aj tenisti, s ktorými cestujú ich manželky a deti,“ dodala Habšudová-Cíleková.

Športujúce mamy, príkladov je veľa

Príkladov návratov športovkýň po materskej dovolenke je dosť a dosť. Niektoré dosiahnu po návrate ešte lepšiu výkonnosť, ako mali predtým. Odborníci na jednej strane tvrdia, že až po pôrode je organizmus ženy najlepšie schopný využiť fyziologické predpoklady, druhí oponujú, že to nie je až taká úplná pravda. Že v hre je skôr lepšie psychické rozpoloženie a duševná vyrovnanosť.

Exaktne by na to nevedeli odpovedať určite ani samotné športovkyne. A je ich dosť. Zo Sloveniek sa napríklad päť mesiacov po pôrode vrátila na divokú vodu vodná slalomárka Gabriela Zamišková a materské povinnosti musela medzi tréningami stíhať aj jej súperka z Česka Štěpánka Hilgertová.

SkryťVypnúť reklamu

Azda najznámejšou mamou v bielej stope sa v posledných sezónach stala bežkyňa na lyžiach Kateřina Neumannová a vo svojej kariére trojskokanky pokračovala po pôrode aj Šárka Kašpárková.

S návratom k športu si nerobila problémy ani americká vytrvalkyňa Marla Runyanová. Trinásť mesiacov po pôrode vyhrala v meste St. Paul maratón. Úspech o to cennejší, že Marla je nevidomá. Pred narodením dcéry Anny bola prvou nevidomou atlétkou, ktorá štartovala na olympijských hrách. Niektoré športovkyne sa svojej kariéry nedokážu vzdať ani dlho po otehotnení. Napríklad, ak je v hre olympiáda. Nemecká lukostrelkyňa Cornelia Pohlová štartovala na OH 2000 v Sydney v ranom štádiu tehotenstva, pred troma rokmi v Aténach sa jej podobný kúsok podarilo zopakovať. Tam bola v siedmom mesiaci. Známa britská vytrvalkyňa Paula Radcliffová sa ešte tri mesiace pred plánovaným pôrodom zúčastnila na 5–kilometrovom behu v Londýne.

SkryťVypnúť reklamu

Nakoniec aj už spomínaná Šárka Kašpárková odskákala olympijské finále v Sydney ako tehotná.

(slo)

Matky na okruhu WTA

Rakúšanka Sybille Bammerová (narodená 27. 4. 1980) je najvyššie post­a­venou tenist­kou v rebríčku, ktorá už vychováva dieťa. Je na 24. mieste.

Dcéra Tina sa jej narodila v roku 2001. Až po návrate na kurty sa jej kariéra rozbehla naplno. V roku 2002 sa z pozície na začiatku druhej tisícky prebila do druhej stovky a odvtedy už len stúpa. Tento rok v júni už atakovala druhú desiatku.


Paraguajská tenistka Rossana de los Riosová (16. 9. 1975) si dopriala tenisovú pauzu v rokoch 1995 až 1998. Dcéra Ana Paula Neffa-de los Riosová sa jej narodila v roku 1997.

Návrat do profesionálneho tenisového kolotoča si Rossana naplánovala v roku 1999. Aj ona až po pôrode dosiahla svoje lepšie výsledky. V roku 2001 sa dostala na 51. miesto, jej doterajšie maximum. Teraz je na 143. mieste.

SkryťVypnúť reklamu

Vodná slalomárka Gabriela Zamišková sa na vodu vrátila päť mesiacov po pôrode

FOTO – TASR

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 320
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 855
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 687
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 201
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 651
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 412
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 733
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 569
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu