Taliansky premiér Romano Prodi (na snímke SITA/AP) si môže gratulovať. Včera sa mu po mesiacoch vyjednávaní s odbormi podarilo konečne dospieť k dohode o kľúčovej dôchodkovej reforme. Ak sa mu ju podarí presadiť aj v parlamente, môže zachrániť nielen taliansku ekonomiku, ale aj svoju vládnu koalíciu.
Upratovanie po Berlusconim
Keď pred rokom súčasná stredoľavá koalícia tesne vyhrala voľby, zdedila po Berlusconim rozpočtový deficit štyroch percent HDP. Pravičiari napriek najsilnejšej povojnovej väčšine v parlamente nepresadili ani jednu závažnú reformu.
Tú dôchodkovú, ktorá mala zvýšiť vek odchodu na zaslúžený odpočinok z 57 rokov na 60 od januára 2008, prenechali ako „darček“ Prodiho ľavici.
Deväťčlenná vláda, v ktorej sedia komunisti vedľa katolíkov, má v Senáte väčšinu len o jeden hlas. Pretlačiť reformy, ktoré Taliansko nutne potrebuje, sa zdalo byť pre Prodiho kabinet nesplniteľným cieľom. Najprv v rámci koalície (centristi verzus ľavica) a potom parlamentu (vláda proti Berlusconiho opozícii).
Taliani mohli doteraz odísť do dôchodku už ako 57–roční, ak mali odpracovaných 35 rokov. Krajina s rapídne starnúcou populáciou a nízkou mierou pôrodnosti si takýto systém už viac nemôže dovoliť.
Test v parlamente
Odbory však včera ráno súhlasili s Prodiho návrhom, že vek odchodu na odpočinok sa zvýši postupne na 61 do roku 2013. Od januára sa posunie na 58 a od júla 2009 na 59 rokov.
Do roku 2010 by tak štát mohol ušetriť až 10 miliárd eur a stlačiť verejný dlh pod 100 percent z HDP. Požaduje to EÚ aj Medzinárodný menový fond.
„Dúfam, že dohoda prežije aj test v parlamente,“ cituje La Repubblica ministra práce Cesareho Damiana. Ak by sa tak stalo, Prodi by prvýkrát od volieb vyslal Talianom signál, že jeho vláda napriek prieťahom dokáže sľúbené reformy presadiť.