Myšlienky Mileny Sedliakovej zostávajú v mnohých monografiách, z ktorých sa učia študenti v Európe aj v USA. Zomrela minulý týždeň po ťažkej chorobe vo veku 80 rokov.
Pochádzala z Kostelca nad Orlicí. Po ukončení lekárskej fakulty UK v Bratislave nastúpila na Štátny zdravotný ústav a od roku 1961 pôsobila v Slovenskej akadémii vied. Založila tam pracovnú skupinu, ktorá študuje mechanizmy opravných procesov poškodenej DNA. Experimenty, ktoré majú základný význam pri hľadaní koreňov najrôznejších chorôb vrátane rakoviny, prebiehali najprv na modelovom organizme baktérií, neskôr na kvasinkách a cicavčích bunkách. Mudr. Sedliaková v SAV strávila 40 rokov. Publikovala 98 odborných prác, väčšinu z nich v zahraničných časopisoch, ktoré jej kolegovia citovali 137-krát. Spolu s kolektívom je autorkou dvoch objavov.
Rozvíjala zahraničnú spoluprácu založenú na dlhodobých študijných pobytoch v laboratóriách dr. Billena na Floridskej univerzite a profesora Setlowa v Brookhavenskom národnom laboratóriu v USA.
Vychovala viacero diplomantov a doktorandov, pokračovateľov v jej práci. Získala Zlatú medailu SAV Jana Jesenia za zásluhy v lekárskych vedách. Vo svojej oblasti vytvorila vedeckú školu, ktorej teraz patrí významné miesto nielen u nás a v krajinách Európy, ale aj v celosvetovom meradle. (sita, ač)