1. V najteplejších oblastiach okresov Dunajská Streda, Komárno a juh okresov Galanta, Šaľa a Nové Zámky možno 23. až 26. júla a v oblastiach ohraničených približne okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce 26. až 29. júla ošetrovať prípravkami proti vyliahnutým húseniciam. Sú to Actellic 50 EC, Reldan 40 EC, Zolone EC, Steward, Alimetrin 10 EM, Cyper 10 EM, Cyper NC 10 EM, Cyprin 10 EC, Decis EW 50, Decis 25 Flow, Karate 2,5 WG, Karate Zeon 5 SC, Mavrik 2 F, Talstar 10 EC, Vaztak 10 EC, Vaztak 10 SC, Nurelle D, Nurelle Max, Calypso 480 EC, Mospilan 20 SP, Spintor a Trebon 10 F, ale iba vtedy, ak sme nepoužili prípravky proti vajíčkam.
2. V oblastiach do nadmorskej výšky 600 metrov možno ešte použiť prípravky proti vajíčkam Dimilin 48 SC, Integro, Match 050 EC, Nomolt 15 SC a Rimon 10 EC od 25. do 28. júla, alebo prípravky proti húseniciam o 8 dní neskôr. V lokalitách s nadmorskou výškou nad 600 metrov treba oba termíny posunúť približne o 5 až 10 dní neskôr.
Pri mínerke pórovej pripomíname výhodu mechanickej ochrany prikrývaním porastov póru netkanými textíliami. Musí sa vykonať približne v polovici augusta. Najčastejšie sa používajú textílie s hmotnosťou 17 gramov na štvorcový meter. Porasty sa prikrývajú tak, aby textília presahovala za okraj porastu aspoň 20 centimetrov. Proti odviatiu vetrom sa jej okraj zaťaží pôdou, prípadne kameňmi alebo latkami. Textília sa z porastu odstráni až vtedy, keď sa pominie nebezpečenstvo náletu škodcu. Pri mínerke to býva najskôr koncom septembra.
Upozorňujeme tiež na prípadnú škodlivosť vošiek pri ich premnožení a na silné výskyty molice lastovičníkovej na kapustovej zelenine. Aktuálne je tiež ošetrovanie kapustovej zeleniny proti more kapustovej a mlynárkovi kapustovému.
Vzhľadom na pretrvávajúce teplé a suché počasie upozorňujeme aj na prípadnú potrebu ošetrovania proti múčnatke mrkvovej napádajúcej mrkvu a petržlen. Pri chemickej ochrane sú povolené prípravky Sulikol K, Thiovit Jet a Karathane LC, ktoré sa používajú pri zistení prvých príznakov choroby.
Upozorňujeme tiež na potrebu sledovania výskytu húseníc spriadača amerického alebo iných listožravých húseníc a na čo najskoršiu ochranu. Pri spriadačovi je účinným spôsobom ochrany mechanická likvidácia pavučinových hniezd s húsenicami. Čiastočne účinný je aj predjarný postrek. Pri chemickej ochrane počas vegetácie potrebné zasiahnuť čo najmladšie húsenice. Na začiatku liahnutia húseníc sa používa prípravok Nomolt 15 SC a na jablone aj Dimilin 48 SC. Len proti mladým húseniciam sú účinné Biobit WP a Biobit XL. Ďalej sú uvedené prípravky, ktoré sa používajú bez ohľadu na rastovú fázu ovocných stromov a taktiež vývinovú fázu húseníc. Na všetky ovocné druhy sa môžu použiť prípravky Decis 25 Flow, Decis EW 50, Karate 2,5 WG a Karate Zeon 5 SC, len na jadroviny a kôstkoviny Zolone EC a iba na jadroviny Steward. Všetky uvedené prípravky ničia húsenice všetkých motýľov, teda nielen spriadača, ale aj mníšok, piadiviek a podobne. Chemická ochrana je potrebná najmä pri premnožení, zvlášť vtedy, ak sa opakuje viac rokov za sebou.
Ak sa počasie zmení na daždivé, potrebná bude aj ochrana proti septóriovej škvrnitosti zeleru. V poľných podmienkach sa ošetruje po zapojení porastu alebo až po objavení sa prvých príznakov. Povolené sú prípravky Kuprikol 50 a Cuprocaffaro.
Na záver upozorňujeme, že v týchto horúcich dňoch je účinnosť prípravkov na báze pyretroidov veľmi nízka, ba až nulová, vzhľadom na ich rýchly výpar a rozklad pôsobením slnečného žiarenia. Pri výbere prípravkov treba preto ich použitie minimalizovať.
Stanislav Barok