Podľa istého britského prieskumu štvrtina opýtaných tvrdila, že si nepamätajú svoje domáce telefónne číslo. A výskum ukázal aj to, že v zapamätávaní čísiel je na tom v porovnaní so staršou oveľa horšie mladá generácia. Až 87 percent ľudí nad päťdesiat rokov si pamätá dátumy narodenia všetkých členov rodiny, zatiaľ čo spomedzi dvadsiatnikov a mladších iba 40 percent. Japonské telekomunikácie dospeli nedávno k rovnakým zisteniam: pre mobilné telefóny, kde stačí pri volaní vybrať meno, ľudia strácajú možnosť zapamätávať si čísla.
Spýtal som sa mojej ženy a jej rodičov: "Koľko telefónnych čísiel si pamätáte?" Rodičia veľa, moja žena tak štyri-päť. Ja si pamätám iba číslo mojich rodičov a najlepšieho kamaráta. Spomedzi nás štyroch som najlepší v používaní výdobytkov techniky ja, ale najhorší v zapamätávaní čísiel. Keď volám kamarátovi alebo rodičom do Japonska z pevnej linky, vyťukávam číslo prstom. Ale v týchto dňoch sme si začali volať prostredníctvom internetu, takže obávam sa, že aj tieto čísla onedlho vypustím z hlavy.
Bez mobilu a počítača sa cítim stratený. Raz sa ma ktosi pýtal na číslo môjho mobilu. Z hlavy som ho nevedel, tak som ho chcel nadiktovať z telefónu. Ten bol však vybitý a ja som bol nahratý. Cítil som sa trápne, že neviem vlastné číslo. Aj som si sľúbil, že sa ho naučím, ale len čo som si mobil nabil - bolo po predsavzatí. Áno, príliš sa spolieham na techniku! Pre techniku sme mnohí zleniveli. Nechce sa nám používať hlavu. Ale aj po novom si musíme čo-to zapamätať - heslá a PIN kódy, ak ich pre bezpečnosť nechceme mať uložené kdesi v pamäti počítača alebo na papieri.
Ako heslo ľudia veľmi často používajú meno svojho psa. Ľahko sa to zapamätá a nikdy nezabudne. Pre bezpečnosť však teraz všade žiadajú dlhšie heslá, než bývajú psie mená. Ľudia preto k menu psa pridajú ešte nejaké čísla alebo písmená, a potom si nevedia spomenúť na to, čo pridali. Prípadne si nevedia spomenúť, kam schovali papierik, na ktorom to mali poznačené.
Keď vám na Slovensku banka vydá bankomatovú kartu, jej PIN kód vám príde o týždeň poštou. PIN vám pridelia, nemôžete si ho vytvoriť sami, na rozdiel od Japonska. To mi teda trvalo, kým som si pridelený PIN zapamätal! Párkrát som si naň v obchode nevedel spomenúť, ešte šťastie, že som mal pri sebe aj hotovosť. Inak by som musel volať mojej žene. Ale to by som nesmel mať vybitý mobil, pretože si neviem zapamätať ani jej telefónne číslo.
Podľa spomínaného japonského prieskumu si iba štvrtina mužov pamätá telefónne číslo svojej polovičky. Ako ste na tom vy?