Vo Westminsteri bol neprehliadnuteľný, ale svet sympatického labouristu s mladíckym výzorom nepoznal. Od pondelka je všetko inak. V Kremli je jeho priezvisko nadávkou a Európa mu drží palce.
Práve tento chlapík stojí za vyhostením štyroch ruských diplomatov z Londýna. Urobil tak po tom, čo Moskva odmietla vydať Andreja Lugovoja, podozrivého z vraždy Alexandra Litvinenka.
Rusov rozčertil len 42–ročný muž, ktorý bol od roku 1997 členom Blairovho „kuchynského kabinetu“ na Downing Street 10. Pomohol Blairovi s manifestom, vďaka ktorému labouristi vyhrali voľby. Intelektuál, ktorý študoval v Bostone aj Oxforde, priniesol do strany nové myšlienky. Jeho kniha Znovuobjavenie ľavice poskytla názorovú platformu pre novú generáciu labouristov. Aj keď bol skôr blairovec, Tonyho tretia cesta mu nikdy veľmi nevoňala.
Syn poľských Židov, ktorí prežili holokaust, hovorí najmä o sociálnej spravodlivosti. Rozumne. Keď reční v parlamente, v laviciach je väčšinou ticho. Aj preto mu prischla prezývka Hlavička, ktorú mu vymyslel Alistair Campbell, bývalý Blairov hovorca.
Napriek tomu nepôsobí dojmom arogantného snoba. V Londýne ho môžete stretnúť v drese Arsenalu na každom ich zápase, alebo v Londýnskom symfonickom orchestri. Na čelo tam hráva jeho manželka Louise Shackletonová. Ako prvý poslanec vôbec si založil na webe vlastný blog. Aj keď je v Brownovom kabinete najmladší, už teraz má šance nahradiť ho na čele strany. A keď raz budú oznamovať meno nového premiéra, určite sa už svet neopýta: Kto?