u zostali vysoko. Inak sa počas ostatných mesiacov vyvíja situácia pri prenájme bytov - ceny začínajú v niektorých lokalitách mierne klesať.
Rozrastanie sa centra hlavného mesta do blízkych a príjemných lokalít východným smerom zrejme treba brať vážne z hľadiska vývoja cien. Porovnanie cenového vývoja bytov v Starom Meste a v Ružinove totiž svedčí o tom, že kupujúci sú za menšie garsónky v Ružinove ochotní zaplatiť nie príliš rozdielne sumy peňazí, ako by zaplatili za o niečo väčšie garsónky v Starom Meste. Keď sa pozrieme do aktívnych ponúk na internete, vyzerá to, že najobľúbenejšou cenou predajcov najmenších ružinovských bytov s rozlohou od devätnásť po 24 metrov štvorcových je jeden a trištvrte milióna. "Rozumnejšie" ceny niektorých garsóniek v Starom Meste sa v tom istom čase držia okolo dvoch miliónov. Ich výmera však je od dvadsať do tridsať metrov štvorcových.
Vývoj cien pri predaji väčších bytov neprináša veľké prekvapenia. Ukážkovým z hľadiska plynulosti je vývoj cien trojizbových bytov, ktoré sú po prerátaní ceny na meter štvorcový v niektorých bratislavských lokalitách oveľa lacnejšie, ako sa platí za meter štvorcový v menších bytoch.
Celkom iná je z hľadiska vývoja situácia v cenách prenájmov bratislavských bytov. Ak porovnáme tohtoročný január a jún, poklesli aspoň pri jednom type bytov v každom z bratislavských okresov. Odchýlka päť percent smerom nadol, ale aj nahor vo vývoji cien zatiaľ neznamená významný obrat. Objavujú sa však aj lokality, kde pokles cien predstavuje aj desať percent, čo poukazuje na niektoré tendencie. V Bratislave sa navyše dá predpokladať ďalší nárast ponuky bytov na prenájom. Je to preto, lebo niektoré byty občania kupujú ako investíciu s tým, že byt prenajmú. To by mohlo vyvolať tlak na cenu smerom dole. Záleží od správania sa majiteľov bytov, či budú znižovať ceny nájmu, aby získali nájomcov, alebo sa rozhodnú byt odpredať, pretože súčasná situácia praje skôr predaju ako prenajímaniu, ak vlastník nemá istého a dobre platiaceho nájomníka. Na druhej strane, ceny bytov v Bratislave rastú a zlomovým bodom pre ďalší vývoj sa môže stať situácia, kedy splátky hypotéky významne prevýšia poplatok za prenájom.
Kedy a či sa to stane, závisí až od ďalšieho vývoja, ktorý zatiaľ ťažko predvídať. V súčasnosti je bežnejšou situáciou, keď aj mladí ľudia idú do vlastného a vyplatí sa im radšej splácať hypotéku, ako žiť v prenájme a platiť majiteľovi. Preto sa možno domnievať, že priestor pre pokles prenájmov v Bratislave do určitej miery ešte existuje.
Autor: Martin Lazík, NARKS