Za prejazdom cez potok vybudovaným na obecné náklady je nespevnená cesta smerom nahor k nášmu domu. Návštevy jedného zo susedov v dedine však ale zvyknú parkovať hneď za mostíkom a naše návštevy nemôžu vyjsť cestou vyššie. Už kvôli tomu bola nepekná hádka. Na koho strane stoji právo?
Anna, Myjava
Cesta, ktorú spomínate, má povahu miestnej komunikácie. Za miestnu komunikáciu zákon č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách považuje všeobecne prístupnú a užívanú ulicu, parkovisko vo vlastníctve obce a verejné priestranstvo, ktoré slúži miestnej doprave a je zaradené do siete miestnych komunikácií. Režim správania sa účastníkov cestnej premávky podrobne upravuje zákon č. 315/1996 Z. z. o premávke na pozemných komunikáciách. Tento zákon o. i. ukladá vodičom pri státiu v obci povinnosť stáť tak, že musí zostať voľný aspoň jeden jazdný pruh široký najmenej tri metre pre každý smer jazdy. Tento zákon ďalej v § 24 veľmi jasne zakotvuje zákaz zastavenia a státia na miestach, kde by sa tým ohrozila bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, najmä jazda ostatných vozidiel. Ak sa teda ktokoľvek správa v rozpore s týmto ustanovením, dopúšťa sa tým priestupku proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. Zákon o priestupkoch (č. 372/1990 Z. z) predpokladá ako sankciu za uvedený priestupok buď pokutu do 5 000 Sk alebo aj zákaz činnosti do šiestich mesiacov.
Z uvedeného vyplýva, že právo je jednoznačne na vašej strane. Ako teda postupovať? V prípade, ak vám sused, respektíve jeho návštevy opäť zablokujú príjazd k domu a nepomôže slušné dohováranie, neváhajte sa obrátiť na obecnú políciu, resp. na obec. Obec ako orgán poverený správou miestnych komunikácií (§ 4 ods. 3 písm. f) zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení) je svojou činnosťou povinná odstrániť protiprávny stav.