A uvedomujú si, že aj ten treba zabezpečiť. Oproti klasickým, kľúčom uzamykateľným systémom, sa čoraz viac na vchodoch do bytových domov presadzujú elektromagnetické zámky a elektronické kľúče.
Ich výhodou je adresnosť otvárania dverí. Zjednodušene povedané, existujú dve možnosti, ako hlavnú bránu chrániť. Prvou je systém, že pri príchode návštevníka mu idú obyvatelia domu otvoriť sami a sami ho aj pri jeho odchode "vypustia" z domu. Druhou možnosťou je otváranie z bytu, domácim telefónom. Aj v druhom prípade môže byť otváranie adresné. Keďže ide o digitálny systém a každý elektronický kľúč je jedinečný, dá sa presne zistiť, ktorým kľúčom alebo domácim telefónom boli v určenom čase otvorené vchodové dvere. Keďže o každom otvorení dverí "sa vie", zvyšuje sa aj zodpovednosť obyvateľov domu. Tieto údaje pritom môže evidovať zástupca vlastníkov alebo firma, ktorú si na to spoločenstvo najme, pričom, v prípade potreby, si tieto údaje môže vyžiadať. "Hlavná brána je prvým kritickým miestom v dome," potvrdzuje majiteľ firmy Rys Peter Grečko. Spoločnosť sa už niekoľko rokov zaoberá zabezpečovacími systémami. Obe riešenia by preto mali eliminovať prípady, keď dole pri dverách zazvoní neznámy návštevník a pod vymyslenou zámienkou sa dostane do vchodu
V Bratislave sa odprevádza
Spočiatku boli hlavnými dôvodmi na montáž takýchto systémov problémy s vandalizmom, krádežami, skrátka predovšetkým bezpečnosť. Ako uvádza Milan Droxel, ktorý má firmu na montovanie elektromagnetických zámkov, tieto motívy boli rozhodujúce približne pred dvoma rokmi. V súčasnosti medzi nimi prevláda skôr potreba mať pohodlnejšie otváranie, nefunkčnosť starých kľúčov a kontrola nad návštevníkmi domu. "Keď sa obyvateľ odsťahuje, všetky jeho kľúče sa jednoducho vymažú. Rovnako sa postupuje aj v prípade, keď niekto kľúč stratí," vysvetľuje Droxel. Podľa jeho skúseností ľuďom neprekáža, keď musia chodiť osobne otvoriť návštevám. "Pri obhliadke vchodu sa hneď pýtame, či chcú bezpečnosť alebo pohodlie. Z 95 percent si zvolia variant ísť pre návštevu a aj ju odprevadiť," dodáva. Podobné skúsenosti má aj Peter Grečko. "V Bratislave až 90 percent ľudí s týmto systémom otvárania dverí chodí pre návštevu osobne ku bráne. Čím ďalej na východ, tým stúpajú nároky na otváranie dverí z bytu," konštatuje na základe vlastných skúseností Grečko.
Nielen bezpečnosť
V súčasnosti, keď je čoraz viac bytov v domoch prenajatých, sa niekedy ťažko dokazuje počet osôb skutočne bývajúcich v jednom byte. Na základe tohto údaju sa stanovujú takzvané osobomesiace a vypočítavajú sa aj zálohy na platby. Softvér evidujúci používanie elektronických kľúčov počas dňa však dokáže dať odpoveď aj v sporných prípadoch - počet vstupov a odídení z domu ukáže, či je v byte jedna nahlásená osoba, alebo tam okrem nej bývajú ďalší spolubývajúci.
Rovnako ponúka aj postup proti zarytým neplatičom v dome napríklad v prípade, že elektronickým kľúčom obyvatelia ovládajú aj používanie výťahu. V takomto prípade je možné neplatičovi jednoducho výťah zablokovať. Keďže za služby neplatí, nezostane mu, do vysporiadania pohľadávok, nič iné ako chodiť pešo.
Čo v prípade požiaru
Elektromagnetické zámky a elektronické kľúče nie sú prekážkou ani v prípade potreby núdzového otvorenia dverí, pokiaľ je systém nainštalovaný podľa stanovených pravidiel. "Požiarnici sú vybavení ručným náradím, ktorým sú schopní otvoriť dvere do jednej tony sily dverí. Po takomto, vlastne násilnom otvorení dverí, sa spustí siréna," konštatuje Grečko a dodáva, že miera zabezpečenia musí zodpovedať miere úniku.
Koľko to stojí?
Komunikačný systém pre jednu bránu vychádza približne na 800 až 1000 Sk na byt. Zábranové prostriedky potom stoja približne dvadsať až tridsaťtisíc korún na jednu bránu.
Spoločnosť Rys sa v spolupráci s Policajným prezídiom SR a občianskych združením snaží získať prostriedky z eurofondov na projekt Bezpečné bývanie Rys, ktorý by mohol byť plošne rozvíjaný na celom Slovensku.
Očakávania i skúsenosti
Pani Hana žije v problémovom dome na bratislavskom sídlisku. Ako v mnohých ďalších sa v ňom ťažko udržiava poriadok, pretože niektoré neprispôsobivé partie mladých ľudí sa napriek uzatváraniu brány bežným kľúčom dostanú dnu. Vždy sa nájde niekto, kto ich na vyzváňanie vpustí automatickým vrátnikom cez domový telefón, alebo vojde pod nejakou zámienkou jeden z nich, ktorý ďalších neskôr vpustí, čo sa zvyčajne končí neporiadkom v spoločných priestoroch domu, vylomenými schránkami, rozbitými žiarovkami, vypálenými zvončekmi pri vchodoch do bytov a podobne. Na schôdzi vlastníkov si obyvatelia nedávno odsúhlasili spomínanú investíciu. Sľubujú si od nej zvýšenie bezpečnosti a poriadku. "Ak treba ísť pre každú návštevu dolu ku vchodu osobitne a každú návštevu aj odprevadiť, je to určitou prekážkou, ktorá by mala prispieť k eliminovaniu neznámych ľudí v dome," hovorí pani Hana. Ďalšie investície, ako napríklad opravu výťahov a vymaľovanie spoločných priestorov vlastníci odložili až na čas, kedy budú mať systém zatvárania dverí vybudovaný. "Veríme, že všetko dlhšie vydrží bez poškodenia. Alebo sa ukáže, že vandali neprichádzali z vonku, ale patria k nim obyvatelia našej bytovky," dodáva pani Hana, podľa ktorej však aj v tomto prípade budú aspoň vedieť, ktorým smerom sa zamerať.
Sme pohodlní
Jeden z košických bytových domov digitálny systém s elektromagnetickými zámkami a elektronickými dotykovými kľúčmi práve buduje. "Dokončili sme zateplenie objektu a budujeme nové zádverie, pričom zároveň meníme hlavný vchod. V rámci tejto investície sa vlastníci rozhodli pre nový, digitálny systém otvárania dverí," hovorí zástupca vlastníkov v bytovom dome. Investícia do nového bránového systému je súčasťou projektu zateplenia domu, na ktorý sa vlastníkom podarilo získať úver so Štátneho fondu rozvoja bývania. Obyvatelia domu v súčasnosti riešia problém otvárania dverí zvnútra. Kvôli určitej pohodlnosti je podľa zástupcu vlastníkov ťažšie presadiť systém, pri ktorom musia vlastníci elektronických kľúčov osobne zísť k bráne spolu so svojím návštevníkom na odchode a otvoriť mu dvere. Priechodnejším riešením je preto vybudovanie zóny v bezprostrednej blízkosti vchodových dverí tak, aby sa po vstupe akejkoľvek osoby do tejto zóny vchodové dvere odblokovali a otvorili. "V týchto prípadoch už ide o stret pohodlnosti a bezpečnosti. Vybudovanie takejto zóny môže priniesť zvýšené riziko v prípade, že sa páchateľ už do bytového domu dostal a potrebuje uniknúť. V tomto prípade mu vlastne nič nebráni," vysvetľuje Grečko z firmy Rys.
Strážime si čas otvorenia
Ďalším možným riešením je systém, ktorý rovnako ako pri vstupe do domu umožní otvorenie vchodových dverí priamo z bytu po ohlásení sa návštevy telefónom umiestneným aj z vnútornej strany vchodových dverí. Zástupca vlastníkov bude mať pritom na svojom počítači presnú evidenciu o každom otvorení dverí elektronickým kľúčom alebo domácim telefónom - či už zvonka alebo zvnútra. Tento systém zvolili v dome v širšom centre Bratislavy, v ktorom býva pani Miroslava a zaviedli si ho až dodatočne, spolu s montážou nových bytových telefónov. Predtým museli chodiť dolu s každou návštevou. "Zvyšovalo to záťaž výťahu vrátane spotreby energie," hovorí Miroslava. Stále ale zostáva riziko, že sa niekto môže spolu s inou, očakávanou návštevou, dostať dnu a keď ide von, počká si a k niekomu sa pridá. "Už sme sa naučili ako-tak dávať pozor, či niekto nezneužíva krátky interval zatvárania dverí. Najväčší problém je s nájomníkmi v prenajatých bytoch, ktorým na týchto skutočnostiach vôbec nezáleží," upozorňuje.
Ako z detektívky, ale na úžitok
Pri zavádzaní nového systému v dome pani Miroslavy si každá domácnosť v dome prevzala elektronické kľúče s identifikačným kódom (na základe evidenčného systému trvalo bývajúcich osôb) a kľúče pre návštevy. To bolo dôležité z hľadiska zodpovednosti, aby sa ku kľúču nedostali nežiadúce osoby. Aj v prípade potreby dodatočných vyhotovení kľúčov je potrebný súhlas spoločenstva, ktoré si takto dopĺňa základné informácie o bývajúcich a o ostatnom možnom pohybe osôb v dome. Tento systém umožňuje kontrolovať v prípade potreby aj počet bývajúcich, pretože toho, kto dlhodobejšie vstupuje v podvečer do domu a ráno vychádza, je možné kvalifikovať ako bývajúceho. Takto sa dá skontrolovať počet osôb bývajúcich v jednotlivých bytoch, ktorý je dôležitý pri vyúčtovaní položiek podľa osobomesiacov. Tieto skutočnosti majú väzbu na zákon o hlásení trvalého alebo prechodného pobytu občanov.
Z prvých evidencií, ktoré vlastníci obdržali od realizátora šesť týždňov po zavedení magnetického dverného uzáveru smerom dnu do domu, sa jasne ukázalo, že existuje skupina osôb, ktorá má zvýšený počet vstupov trojnásobne až štvornásobne oproti väčšine, kde sa vstupy pohybovali v takmer rovnakých číslach. Zistilo sa, že tieto osoby majú spoločného menovateľa - boli to majitelia psov, ktorí aj viac ako trojnásobne využívali napríklad výťahy. Vlastníci napokon rozhodli, že sa pre majiteľa psa pri vyúčtovaní nákladov na prevádzku výťahu a čistenie chodieb pes počíta ako pol človeka, pretože bez neho by sa náklady na tieto služby uvedeným spôsobom nezvyšovali.
Pošta, upratovanie aj podomový predaj
Vlastníci ďalej zistili, že prevádzka v dome je takmer nepretržitá, jediná hodina bez vstupov a výstupov bola medzi štvrtou a piatou hodinou ráno, najväčší pohyb bol ráno medzi ôsmou a deviatou hodinou a poobede medzi 17- a 18-tou hodinou. Podľa kľúčových kódov alebo využitia domácich telefónov by sa v prípade nejakých komplikácií dalo identifikovať, kto boli v tom čase prichádzajúci alebo odchádzajúci. Systém je napojený aj na hlásenie požiaru hasičskému zboru. Donáška pošty je zabezpečená samostatným evidovaným čipom, takže sa poštár nemusí cez telefón domáhať otvorenia po niekom, kto je náhodou doma a taktiež sa pod túto požiadavku na otvorenie dverí nemôže skryť nežiadúca návšteva. Systém identifikačného kľúča umožnil kontrolovať dochádzku upratovačky. Výsledkom je podľa Miroslavy zvýšená bezpečnosť v dome, pretože nežiadané osoby sa do domu dostávajú oveľa komplikovanejšie a len v prípade nepozornosti bývajúcich. V dome už neprespávajú bezdomovci, obmedzili sa aj náhodné návštevy rôznych agentov, ponúkajúcich informácie alebo tovar, ktoré boli v niektorých prípadoch kombinované s krádežami. Vlastníci plánujú do budúcnosti aj ďalšie úpravy v dome, ako napríklad zabezpečenie vstupu do vymedzených priestorov kombináciou využitia zámku a čipov. Takýmto spôsobom by sa mohol uzatvárať napríklad priestor pre bicykle.
Kým sa rozhodnete pre elektromagnetický zámok s elektronickými kľúčmi, zvážte:spôsob otvárania dverí, ktorý vám bude vyhovovať (osobne chodiť otvárať dvere kľúčom, alebo otvárať dvere pomocou domáceho telefónu samozrejme spojené s dodatočnými investíciami),ako vyriešite prijímanie rôznych reklamných letákov, ktoré neroznáša poštárka (v prípade, že je o ne medzi vlastníkmi záujem, je to možné riešiť špeciálnym otvorom vo vchodových dverách na vhadzovanie letákov alebo schránkou umiestnenou pred vchodom do domu)kto bude viesť evidenciu v prípade, že si vyberiete systém, ktorý to umožňuje a ako dlho sa budú údaje uschovávať
(gf)