organizácie, ktoré majú čo povedať k navrhovaniu a realizácii stavieb. O najlepšie stavby roka už nebojujú len banky, verejné inštitúcie, diaľnice a Bratislava.
Podobné súťaže majú vo svete dlhoročnú tradíciu a profesijné združenia ich vyhlasujú najmä preto, aby sa firmy dostali do širšieho povedomia odbornej verejnosti, získali referencie a tým aj ďalšie zákazky v budúcnosti.
Súťaž Stavba roka vyhlasujú pre všetky stavebné diela realizované na území celého Slovenska. Ostatného ročníka sa mohli zúčastniť iba dokončené stavebné diela, na ktoré vydali kolaudačné rozhodnutie v období od 1. apríla 2006 do 31. marca 2007.
Odborná porota s medzinárodnou účasťou v tomto ročníku udelila päť nominácií na hlavnú cenu, z ktorých jedna získala ďalší titul Stavba roka 2007, ďalej Cenu primátora hlavného mesta SR Bratislavy a deväť cien jednotlivých vyhlasovateľov súťaže. Celkovo ide o šestnásť cien, z ktorých sa len šesť týkalo Bratislavy. "To je takmer absolútny posun ocenenia kvality nebratislavských stavieb," konštatuje prezidentka Združenia ABF Slovakia Mária Brichtová.
Titul putuje do Popradu
Hlavnú cenu titul Stavba roka 2007 a zároveň aj ocenenie Slovenskej komory stavebných inžinierov za osobité architektonické riešenie stavebných konštrukčných prvkov získala viacúčelová športová hala Poprad Aréna. Hala stojí v blízkosti štátnej cesty I/67 medzi dvoma samostatnými časťami popradského sídliska Juh a má kapacitu dvetisíc pevných sedadiel, 288 sedadiel vo dvoch zasúvacích tribúnach a štyri VIP lóže. Na priestor haly priamo nadväzujú malé konferenčné centrum, zasadacia miestnosť, priestory občerstvenia, šatne športovcov a účinkujúcich, sociálne zariadenia. V okolí haly je 220 nových parkovacích miest. Estetickým prínosom do inak, nazvime to, sterilného prostredia sivého sídliska je farebné a materiálové riešenie fasády.
Cenu primátora rekonštrukcii
Cenu primátora hlavného mesta SR Bratislavy porota udelila rekonštrukcii Bratislavskej vysokej školy práva, ktorá stojí v mestskej časti Ružinov. Z pôvodnej budovy verejnej správy a sobášnej siene zo 60-tych rokov zostali základové a stropné konštrukcie a železobetónový skelet. V rámci rekonštrukcie boli dostavané dve nadzemné podlažia, ako aj vstupné a prednáškové priestory. Zámer vybudovať modernú, technologicky vybavenú budovu vysokej školy sa podľa hlavného architekta Bratislavy Štefana Šlachtu podaril naplniť v plnom rozsahu. Kapacitne pokrýva potreby výučby pre 1500 študentov, plného pedagogického zázemia a rýchleho stravovania.
Ceny ďalších vyhlasovateľov
Cenu Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR za najlepšie zvládnutý remeselný detail získal Avion Shopping park Bratislava - Extension na Ivánskej ceste. Jeho celková úžitková plocha je takmer 50-tisíc metrov štvorcových. Novostavba má jedno podzemné a dve nadzemné podlažia. Cenu Stavebnej fakulty STU v Bratislave za uplatnenie vedy a techniky v rekonštrukcii stavebného diela získal Hotel Bellevue - kongresové a relaxačné centrum v Starom Smokovci. Pôvodné dva existujúce hotely Bellevue a Šport rôznej kategórie zrekonštruovali na jednu vyššiu štvorhviezdičkovú kategóriu a prepojené vstavaním nového relaxačno-kongresového centra. Pribudla okrem iného aj kongresová sála, vitálny svet, 20-metrový plavecký bazén, dve telocvične, squash a ďalšie priestory slúžiace na rekreačné aktivity návštevníkov obidvoch hotelov.
Cena Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska je určená pre mimoriadne kvalitné stavebné diela. Projekt Schmitz Cargobull zaujal porotu netradičnou technológiou výstavby predajného servisu návesov v Senci. Podľa prezidenta zväzu Jána Majerského prínos tohto priemyselného komplexu je najmä v tom, že aj keď ide o čisto funkcionalistickú stavbu, ponúka vysokú estetickú kvalitu.
Za zdravé bývanie
Cenu vydavateľstva Eurostav za progresívne architektonické a stavebnotechnické riešenie udelili hotelovému a relaxačnému komplexu Aquacity v Poprade. Komplex doplnili a rozšírili o novú hotelovú štvorhviezdičkovú ubytovaciu časť a relaxačný pavilón kryoterapie. Ide o prvú stavbu na Slovensku, ktorá je koncipovaná podľa filozofie Carbon Zero, teda nulový uhlík. To znamená, že energetický koncept komplexu je v celom rozsahu založený na alternatívnych zdrojoch, vďaka ktorým sa ušetrí 24 ton emisií CO2.
Ocenenie Združenia pre rozvoj slovenskej architektúry a stavebníctva-ABF Slovakia za originálne hmotovopriestorové architektonické riešenie diela v centrálnej zóne sídla získal obytný súbor Rozadol v bratislavskej mestskej časti Ružinov.
V parteri sú obchody, služby a kancelárie. Na poschodiach je 255 bytov, z nich je 76 dvojizbových, 90 trojizbových, 74 štvorizbových a 15 mezonetových, vrátane penthousov.
Obytný súbor Karloveské rameno v Bratislave získal cenu Prvej stavebnej sporiteľne Bytový dom roka 2007. Jedným z hlavných prínosov tejto novostavby v pokojnom prostredí vodáckeho areálu je podľa hodnotenia poroty rozhodnutie stavebníka uskutočniť svoj investičný zámer architektonickou súťažou. Architektonické riešenie terasovito ustupujúcich bytových domov poskytuje výhľad na Dunaj v prírodnom prostredí Karloveského ramena.
Z európskych peňazí
Cenu Slovenského zväzu stavebných inžinierov Inžinierska stavba roka 2007 udelili dostavbe Čistiarne odpadových vôd Poprad - Matejovce, ktorú spolufinancoval Kohézny fond. Celý komplex pôsobí uhladene a neruší panorámu Vysokých Tatier. Rieši aj zachytávanie a odvádzanie odpadových vôd, ako aj požadovanú účinnosť ich čistenia v aglomerácii miest Popradu, Svitu a Smokovca.
Cenu technického a skúšobného ústavu stavebného za optimálne použitie progresívnych stavebných materiálov získala rýchlostná cesta R1 Rudno nad Hronom - Žarnovica. Cesta R1 je spolufinancovaná zo zdrojov Európskej únie a štátneho rozpočtu a zabezpečila zvýšenie cestovnej rýchlosti, plynulosti aj bezpečnosti cestnej premávky na úseku, ktorý predtým dlhodobo patril ku kritickým nehodovým lokalitám.