BRATISLAVA. Byt v Košiciach, ktorý minulý rok v novembri predávali za 1,2 milióna korún, dnes stojí o pol milióna viac. V Bratislave stúpli ceny bytov medziročne o 30 percent. Nie všetky časti realitného biznisu však rastú.
Ceny prenajímaných bytov rásť prestali. „V každej bratislavskej mestskej časti klesli ceny prenájmov aspoň pri jednom type bytov,“ povedal Martin Lazík z Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska. Z jej údajov vyplýva, že v niektorých oblastiach mesačné nájomné od januára kleslo o päť až desať percent.
Zástupcov realitných kancelárií aktuálne čísla neprekvapili. „V konečných cenách sa to možno neprejaví, pretože rastú napríklad ceny energií. V byte prenajímanom za desaťtisíc korún je päť percent päťsto korún, ale dá sa hovoriť o trende,“ povedal riaditeľ Remax Richard Churný. Nemyslí si pritom, že ide iba o Bratislavu. Rozdiel je v dynamike.
Podobne vidí situáciu aj riaditeľka realitnej kancelárie Bond Reality Daniela Rážová. Nájmy v bratislavských bytoch mimo širšieho centra klesajú už rok a pol.
Mladí si prestali prenajímať
Nezáujem o prenájom si Churý vysvetľuje najmä dostupnosťou hypoték. Hypotéky sa stali pre mnohých prijateľnejšie, keďže výška splátok sa pohybuje na úrovni mesačného nájomného v prenajatom byte. Preto sa ľudia radšej rozhodnú zadlžiť, ale investovať „do vlastného“.
Byty si najviac prenajímajú študenti a mladí ľudia. Podľa neho práve na mladých útočia banky s ponukou svojich služieb. „Keď si mladí nájdu po škole prácu, nechcú vyhadzovať peniaze na prenájom a radšej si vezmú hypotéku,“ vysvetľuje Churý. Tým, že ubudli záujemcovia, ceny išli dole.
„Nevidím dôvod, prečo by sa situácia mala zase obrátiť, a ceny prenájmov opäť zdražieť,“ povedal Churý.
V štyroch z piatich bratislavských mestských častí ceny prenájmov od januára klesli. Dôvod vidí Lazík rovnako v hypotékach. „ Pri trojizbových bytoch sa mesačný nájom pohybuje okolo dvadsaťtisíc korún mesačne, čo je tiež výška splátky na hypotéku na byt za tri milióny.“
Ceny klesajú všade
V ostatných mestách sa s bytmi obchoduje menej. O prenájom je záujem vo chvíli, keď prídu do mesta nové investície.
V Košiciach ceny prenajímaných bytov ovplyvňuje aj to, keď sa po lete do mesta vrátia študenti. „Celkovo idú ceny nižšie. Nie je dopyt,“ povedal Jozef Tomčo z košickej Cassovia Realitas.
„Ponuka prevyšuje dopyt,“ jednoznačne hovorí o dôvodoch poklesu cien prenájmov Beáta Húdzovičová z Nitrianskej realitnej kancelárie. V Nitre sa podľa nej naakumulovalo veľké množstvo bytov na prenájom. Po ohlásení investície Sony narástla ponuka bytov na prenájom o 150 percent. Rovnakým vývojom prešli prenajímané byty v Trnave. Podľa Lazíka Trnavčania kupovali cielene byty na prenájom pre zamestnancov automobiliek. Ceny garsóniek a jednoizbových bytov, ktoré práve bývajú určené pre slobodných ľudí, preto teraz klesajú. Trnavská realitná maklérka Monika Jantová potvrdila, že klesli najmä ceny prenájmov tých bytov, o ktoré mali záujem zahraniční klienti. Byty v centre sa držia podľa nej posledné roky na rovnakej úrovni.
Byt je stále investícia
Podľa realitných maklérov peniaze z prenájmu už majiteľom nezabezpečia každý mesiac také vysoké príjmy ako v minulosti. „Záleží od správania majiteľov bytov, či budú znižovať ceny nájmu, aby získali nájomcov, alebo sa rozhodnú byt odpredať,“ povedal Lazík.
Byty v bratislavských novostavbách kupujú zahraniční klienti, ktorí ich prenajímajú. Tým sa do prenájmu dostáva viac bytov, Lazík preto priestor na pokles prenájmov do určitej miery vidí.
Jediné meranie
Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska ako jediná zbiera a vyhodnocuje údaje o trhu nehnuteľností. Vychádza pritom z ponúk nehnuteľností v inzerátoch. Ceny vypočítava podľa cien, ktoré sú v inzerátoch jednotlivých realitných kancelárií. Stáva sa, že priemernú cenu musia vypočítať z dvoch alebo troch ponúk.
Vyše tisíc ponúk za mesiac je na byty v Bratislave. Čísla o nej by preto mali byť najvernejšie. Silu dopytu podľa Martina Lazíka z asociácie neodzrkadľujú. Podľa neho v Košiciach z pätnástich ponúk sa zrealizujú možno všetky, kým v Bratislave z tritisíc možno len päťsto. Údaje o počte zrealizovaných transakcií na Slovensku nie sú k dispozícii. Veľkú časť transakcií robia ľudia na Slovensku priamo, bez realitných
kancelárií.
(mg)